TOP

„Super zboże” ratuje życie i środowisko

Udostępnij wpis:

W marcu tego roku Organizacja Narodów Zjednoczonych ogłosiła rok 2023 „Międzynarodowym Rokiem Prosa”. Nasuwa się pytanie — dlaczego? Wybór ten jest częścią dużego nacisku ze strony rządów i organizacji pozarządowych na całym świecie, aby te aromatyczne, super zdrowe, odporne na zmiany klimatu ziarna stały się podstawowym produktem spożywczym na całym świecie. W dalszej części artykułu dowiesz się w jaki sposób główne ruchy ekologiczne, takie jak Rally for Rivers Fundacji Isha, mogą wykorzystać wyjątkowe zalety prosa, które mogą ratować życie i środowisko.

Międzynarodowy Rok Prosa: „Nowa komosa ryżowa” ratująca życie i środowisko

„Super zboże” o wielu korzyściach zdrowotnych

Proso to grupa pradawnych, pełnoziarnistych zbóż, które były uprawiane i spożywane od tysięcy lat, głównie w Azji i Afryce. Obecnie nazywane „nową komosą ryżową”, proso oraz wytwarzana z niego kasza jaglana jest obecnie na fali znacznego wzrostu popularności.

Bogate w witaminy i minerały (w tym żelazo, wapń i witaminy z grupy B), błonnik, białko i przeciwutleniacze, lista korzyści zdrowotnych prosa jest długa. Po pierwsze, jest bezglutenowe; nie tworzy kwasów w żołądku, dzięki czemu jest lekkostrawne; a ostatnie badania wykazały, że proso obniża poziom cholesterolu. Dla diabetyków to pożywienie (ang. superfood) jest szczególnie korzystne — ma niższy indeks glikemiczny (IG) niż większość innych płatków zbożowych, co oznacza, że podnosi poziom cukru we krwi powoli, a nie w nagłych skokach.

Ratowanie życia i środowiska

Dzięki większej ilości prosa — nie tylko ludzkie zdrowie może się poprawiać, ale też nasza planeta może lepiej prosperować. Proso może być ważną częścią przodujących inicjatyw ekologicznych, takich jak Rally for Rivers.

Rally for Rivers to największa w historii kampania rewitalizacji rzek i rekultywacji gruntów, która zyskała poparcie 162 milionów ludzi. Ma na celu ratowanie wysychających rzek tropikalnych poprzez pomoc rolnikom w adaptacji agroleśnictwa. Agroleśnictwo to praktyka uprawy drzew owocowych lub drzewnych wraz z uprawami konwencjonalnymi, lub w pełnym zakresie. Ta dodatkowa pokrywa drzew ożywia poziom rzeki i wód gruntowych poprzez zwiększenie retencji wody. Poprawia również zdrowie gleby poprzez uzupełnianie zawartości organicznej w glebie.

Kiedy proso jest wybierane jako międzyplony z drzewami, obciążenie rzeki dramatycznie spada, ponieważ inne tradycyjne uprawy są nawadniane wodą z rzeki. To prawie niewiarygodne, jak wytrzymałe jest proso — zdolne do wzrostu w warunkach suszy z niewielkim nawadnianiem lub bez nawadniania oraz w regionach o bardzo niskich opadach. W miarę nasilania się pustynnienia i wysychania gleby proso będzie dosłownie ratować życie.


Zakrojona na szeroką skalę kampania Rally for Rivers (Cauvery Calling) przeniosła już 107 000 rolników do agroleśnictwa w stanach Tamil Nadu i Karnataka, w dorzeczu rzeki Kaweri w południowych Indiach. Inicjatywie pomógł fakt, że rząd Indii włączył proso do publicznego systemu dystrybucji w kraju, po ustalonych na poziomie federalnym minimalnych cenach gwarantowanych, aby zachęcić rolników do uprawy prosa – idealnego zboża do uprawy w okresie zadrzewiania. Dostarczanie taniego prosa do ubogich gospodarstw domowych oraz zapewnianie obiadów w szkołach poprawi wyniki żywieniowe ubogich, a także zwiększy dochody drobnych rolników, dając im dalszą zachętę do przejścia na agroleśnictwo.

Rezolucja ONZ dotycząca Międzynarodowego Roku Prosa uznaje „pilną potrzebę podniesienia świadomości na temat korzyści płynących z właściwości odżywczych prosa i jego odporności na zmiany klimatu oraz propagowania zróżnicowanej, zrównoważonej i zdrowej diety poprzez zwiększoną zrównoważoną produkcję i konsumpcję prosa”.

Dieta o niskim śladzie wodnym

Wielu rolników, którzy przyjęli podejście Cauvery Calling, już zaobserwowało wzrost poziomu wód gruntowych w ich gospodarstwach, jednocześnie zarabiając 3-8 razy więcej niż wynoszą ich zwykłe dochody.

Sadhguru (jogin, wizjoner, autor bestsellerów „New York Timesa” i twórca akcji Rally for Rivers) wyjaśnia, że oprócz kaszy jaglanej (produkowanej z prosa), każdy „powinien stać się w co najmniej trzydziestu procentach owocowy – to znaczy, że co najmniej trzydzieści procent twojej diety powinny stanowić owoce”. Tylko niewielka część owoców, takich jak awokado i mango, zużywa duże ilości wody. Jeśli trzydzieści procent naszej żywności pochodzi z drzew, a nie z zaoranej ziemi, upraw, mięsa lub nabiału, to prawie całkowicie możemy zagwarantować, że trzydzieści procent będzie miało niewielki ślad wodny.

40% śladu wodnego przeciętnego Europejczyka pochodzi z rolnictwa i przemysłu poza kontynentem – często z regionów borykających się z niedoborem wody. Około 50% śladu wodnego ludzi w Wielkiej Brytanii pochodzi z obszarów dorzeczy za granicą, gdzie woda jest wykorzystywana w rolnictwie i przemyśle na niezrównoważonym poziomie.

Dodając proso do podstawowej listy zakupów, konsumenci mogą cieszyć się niskim śladem wodnym i zdrowym stylem życia. Istnieje wiele różnych rodzajów prosa, w tym wyczyniec, sorgo, manneczka łękowata, fonio, proso małe i proso perłowe. W Wielkiej Brytanii duże supermarkety powoli zaczynają się w nie zaopatrywać, ale poza tym można je znaleźć w supermarketach południowoazjatyckich, sklepach ze zdrową żywnością i w Internecie.

Ruch Cauvery Calling

Cauvery Calling, największy na świecie ruch ekologiczny napędzany przez rolników, to wyścig o uratowanie rzeki Kaweri w południowych Indiach.


Łącząc ekologię ze zrównoważonym modelem ekonomicznym dla rolników, projekt pomoże rolnikom zasadzić 2,42 miliarda drzew w dorzeczu rzeki, aby zwiększyć przepływ wody i zwiększyć dochody zubożałych rolników. Jeśli projekt się powiedzie, będzie to przełom dla całego tropikalnego świata. Możesz dowiedzieć się więcej tutaj: ishaeu.org/Watkins-CC

W przypadku jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt: communications.eu@ishafoundation.org
Fundacja Isha
została akredytowana przez Konwencję Narodów Zjednoczonych w sprawie zwalczania pustynnienia (UNCCD), została przyjęta do Konwencji Stron (COP) w New Delhi we wrześniu 2019 roku. W lipcu 2020 r. Fundacja Isha została akredytowana przy Programie Środowiskowym Organizacji Narodów Zjednoczonych (UNEP) za swoje działania informacyjne.

Fundacja Isha jest globalną organizacją non-profit, prowadzoną przez wolontariuszy, założoną przez Sadhguru w celu przyczyniania się do globalnej harmonii i postępu. Jego praca wpłynęła na życie milionów ludzi na całym świecie dzięki jego edukacyjnym, społeczno-środowiskowym projektom informacyjnym i transformacyjnym programom jogi.

Film dokumentalny Discovery Channel o Cauvery Calling: www.youtube.com/watch?v=lbF96KmpMPw&feature=youtu.be

Strona internetowa ruchu Cauvery Calling: www.ishaoutreach.org/en/cauvery-calling 

Więcej informacji o Fundacji Isha: isha.sadhguru.org 


 

Zostaw komentarz