TOP

Jak być w harmonii ze wszystkim

Udostępnij wpis:

Sadhguru przygląda się temu, jak najlepiej wykorzystać swój czas, energię i doświadczenie życia. Jedność i wzajemne połączenie istnienia to nie tylko koncepcje filozoficzne. Na przykładzie arytmetycznym, Sadhguru ilustruje uderzające podobieństwa w konstrukcji najdrobniejszego (w tym przykładzie twojego oddechu) i największego (długości równika). Wyjaśnia, w jaki sposób możesz stopniowo, naturalnie synchronizować swój oddech z istnieniem oraz wzbogacić jakość i doświadczenie życia.

Czas ucieka

Sadhguru: Być może nie chcesz, żebym to powiedział, ale z każdą chwilą życia zbliżasz się po trochu do śmierci. Życzymy ci długiego życia, ale śmierć zbliża się z dnia na dzień, z minuty na minutę. Dwa najbardziej znaczące wymiary naszego życia to czas i energia.  

Jeśli dobrze zarządzasz swoimi energiami, to dzięki ich udoskonaleniu, w twoim doświadczeniu czas również będzie lepszy. Jeśli twoje doświadczanie życia staje się słodkie, to im bardziej słodkie się staje, tym szybciej czas zdaje się mijać. Budzisz się rano i zanim się zorientujesz, dzień już się skończył? To znaczy, że dobrze sobie radzisz. Jeśli czas ci się dłuży, jeśli nie płynie, to oznacza, że radzisz sobie bardzo źle. Ważne jest, abyś nabył pewnego zrozumienia, jak czas funkcjonuje w twoim ciele lub jak doświadczasz czasu jako istota ludzka, w tym czasie, na tej planecie.

Synchronizacja człowiek-Ziemia

…jeśli oddychasz około 15 razy na minutę, będziesz dokładnie zsynchronizowany z obrotem Ziemi. Jeżeli twój puls mieści się w przedziale od 70 do 72, to twoje serce jest również zsynchronizowane z oddechem, a oddech jest zsynchronizowany z obrotami Ziemi.

Wiele wymiarów twojego ciała jest zsynchronizowanych z podstawowymi aspektami tworzącymi czas na tej planecie. Najbardziej fundamentalnym poczuciem czasu jest oczywiście to, że planeta okrąża Słońce – czyli rok. Księżyc obraca się wokół Ziemi – to miesiąc. jednak nasze najbardziej fundamentalne poczucie czasu bierze się z obrotów planety wokół własnej osi. Jeden taki obrót nazywamy dniem.

Długość równika wynosi 21,600 mil morskich. Te 21,600 mil morskich odpowiada liczbie oddechów, które bierzesz w ciągu dnia. Jeśli podzielimy to przez 1440, czyli liczbę minut na dzień, dostaniemy 15. Oznacza to, że jeśli oddychasz około 15 razy na minutę, będziesz dokładnie zsynchronizowany z obrotem Ziemi. Jeżeli masz puls w przedziale od 70 do 72, to twoje serce jest również zsynchronizowane z oddechem, a oddech jest zsynchronizowany z obrotami Ziemi. To prosty sposób jak wywołać absolutne poczucie harmonii w systemie fizycznym. Jeśli to zrobisz, kompulsywność ciała zniknie.

Kompulsywność czy świadomość? To twój wybór.

Wiele osób spędza całe życie na zarządzaniu kompulsjami ciała – co jeść, gdzie spać, z kim spać. To jest tylko zajmowanie się kompulsjami ciała. Kompulsywna natura ciała istnieje, nie możesz temu zaprzeczyć. Tylko ile czasu i energii chcesz poświęcić temu wymiarowi swojego życia? Chcę, żebyś spojrzał na to z poczuciem otwartości. Nie interesuje mnie, by jakikolwiek aspekt twojego życia stał się brzydki czy bezsensowny, ale problem w tym, że z każdą chwilą życia przybliżasz się do śmierci.

Życie składa się z ograniczonej ilości czasu. Dlatego ważne jest, aby odpowiedzieć sobie na pytanie, ile czasu i energii w życiu poświęcone jest na zaspokojenie fizycznych i psychicznych kompulsji. Jeżeli próbujesz zredukować kompulsje ciała i umysłu, nie będąc zsynchronizowanym z podstawowymi siłami w przyrodzie, to wygląda to, jakbyś poświęcał lub wyrzekał się wszystkiego. To nie jest Sanyas (forma bycia mnichem – przyp. tłum.).

Życie dla życia, nie dla ciała i umysłu

…jesteś dla życia, którym jesteś – nie dla ciała, które zgromadziłeś i nie dla umysłu, który zgromadziłeś.

Sanyas oznacza świadomie wybrać ograniczenie do minimum czasu, który spędzasz na kompulsjach ciała. Bierze się to z pewnego wymiaru inteligencji. To nie jest wyrzeczenie się, poświęcenie czy rezygnacja z życia – to jest absolutnie prożyciowe. Ponieważ jesteś dla życia, którym jesteś – nie dla ciała, które zgromadziłeś i nie dla umysłu, który zgromadziłeś. Nie zostaniesz sanyasi jutro i nie chcę, żebyś został. Jednak zorganizowanie twojego życia trochę lepiej, synchronizowanie twojego życia z naturalnymi cyklami życia wokół ciebie, synchronizowanie twojego życia z samą planetą, która uczyniła to życie takim, jakim jest, jest ważne.

Abyś doszedł do pewnej równowagi, abyś żył w pewnym poczuciu wewnętrznej harmonii, abyś był w absolutnej harmonii ze wszystkimi elementami, które wchodzą w skład ciebie i którymi żyjesz – jak woda, powietrze, jedzenie, ogień, ciepło i oczywiście energia życiowa – po to nauczamy praktyk jogicznych. Jednak przez tak zwaną edukację, ludzie wpadli w szaleństwo pytania „Co będę z tego miał?”. Ludzie myślą, że życie polega na zdobywaniu czegoś.

Konkurencja a kompetencja

Konkurowanie oznacza, że stracisz całe poczucie harmonii w sobie, ponieważ nie będziesz czuł samego siebie – zawsze chodzi o to, jak to robi ktoś inny w porównaniu z tobą.

Kiedy zmieniasz życie w zwykłą transakcję, to stan harmonii nie pojawia się, ponieważ od dzieciństwa, od przedszkola, mówiono ci, żebyś rywalizował. Konkurowanie oznacza, że nie masz poczucia własnej kompetencji. Może mógłbyś latać, ale jesteś szczęśliwy, że chodzisz o krok przed kimś innym. Co za tragedia! Konkurowanie oznacza, że stracisz całe poczucie harmonii w sobie, ponieważ nie masz żadnego poczucia samego siebie – zawsze chodzi o to, jak robi to ktoś inny, w porównaniu z tobą.

Radość z czyichś niepowodzeń to choroba. Jednak już od przedszkola zostałeś przeszkolony, by wierzyć, że musisz być numerem jeden. Nie wiem, dlaczego wszyscy aspirują do bycia najmniejszą liczbą. Mógłbyś przynajmniej awansować się do zera. Jeśli w życiu zawsze jesteś w trybie transakcji, jeśli cały czas jest to „Co będę z tego miał?”, nie da ci to synchronizacji z elementami natury, które cię tworzą.

Chciwość a spokój

Jeśli nie jesteś zsynchronizowany, twoja kompetencja, twój geniusz, twoja inteligencja nigdy nie dadzą pełnego wyrazu. Nie są w stanie – po prostu dlatego, że nigdy nie przechodzisz na luz. Jeśli nie poczujesz się swobodnie, niczego nie wyrazisz w pełni. Aby być w harmonii ze wszystkim wokół ciebie, psychologicznie, musisz zrobić tylko jedno: Musisz usunąć tylko jedną myśl z umysłu – reszta bzdur może trwać. Tylko jedną myśl – „Co będę z tego miał?”. Jeśli zabierzesz tę jedną myśl, to zobaczysz, że naturalnie będziesz zsynchronizowany ze wszystkim, co cię otacza.

Czasami ci się to udawało. Nie bałeś się, co dostaniesz – byłeś absolutnie zsynchronizowany ze wszystkim. Gdy tylko pojawi się „Co będę z tego miał?”, zaczynają się transakcje. Kiedy dokonują się transakcje, staramy się być jedynie lepsi od kogoś innego. Już nie staramy się być sobą. W chwili, gdy chcę być lepszy od ciebie, nie mogę być sobą. Zrobię trochę więcej głupot niż ty, bo z tobą rywalizuję. Dzieje się tak – jak widzę w dzisiejszym świecie – z powodu rodzaju pożywienia, które się spożywa, rodzaju powietrza, którym się oddycha i rodzaju wody, którą się pije.

Wyniszczająca trucizna

Rozpylamy truciznę na spożywaną żywność, wkładamy truciznę do wody, którą pijemy, i uważamy, że odkryliśmy jakąś wspaniałą naukę. To nie nauka, to idiotyzm. Niestety, z bezsensu uczyniliśmy naukę. Na tej planecie, dla całego życia – od organizmu jednokomórkowego do najbardziej skomplikowanej formy, którą jesteś ty – zasadniczo, podstawowa konstrukcja jest taka sama. Jeżeli coś zatruwa bakterię, zatruwa również ciebie. Być może dawka nie jest wystarczająco silna, by cię zabić – na razie, ale to wciąż trucizna. Te trucizny cię wyniszczają. Mówię nie tylko o zdrowiu fizycznym – chcesz, żeby to życie rozkwitło do swojej najpełniejszej możliwości.

Chcesz, aby to życie znalazło wolność od wszystkiego. Jak ma to być możliwe, kiedy jesteś zatruty? Gdybyś żył w nieskazitelnych warunkach naturalnych, to ilość praktyk, ilość świadomego wysiłku do wykonania, byłyby znacznie mniejsze. Jednak teraz żyjemy w tego typu warunkach. Z tego powodu bycie świadomym i robienie niezbędnych rzeczy, aby zsynchronizować się ze wszystkim wokół, stają się tym bardziej istotne.

Synchronizowanie oddechu i tętna

Jeśli zamiast piętnastu (oddechów na minutę – przyp. tłum.), zaczniesz robić ich jedenaście lub dwanaście, poznasz język wszystkich stworzeń na tej planecie, ptaków i zwierząt. Jeśli zejdziesz do dziewięciu, poznasz sam język Matki Ziemi.

Jak być w synchronizacji? Oto prosta rzecz, którą możesz zrobić: Jeśli nie możesz robić tego cały czas, to może raz na godzinę lub przynajmniej co dwie godziny możesz poświęcić minutę, bez względu na to, jak bardzo jesteś zajęty. Usiądź gdzieś i upewnij się, że twój oddech jest zsynchronizowany – około 15 oddechów na minutę. Spróbuj utrzymać to w ten sposób przez cały czas. Zobaczysz stopniowo, twoje tętno będzie również synchronizować się ze wszystkim innym. To bardzo ważne, po to, żebyś żył jak normalna istota ludzka.

Jeśli chcesz być joginem, musisz zmniejszyć liczbę oddechów, ale nie możesz zrobić tego na siłę. Musisz rozbudować pojemność płuc w taki sposób, musisz doprowadzić swoje ciało do takiego poziomu odprężenia, że samo naturalnie zwolni. W jogicznym przekazie istnieje barwne wyrażenie, którego nie należy rozumieć dosłownie, ale jest prawdą w sensie ogólnym: Jeśli zamiast piętnastu (oddechów na minutę – przyp. tłum.), zaczniesz robić ich jedenaście lub dwanaście, poznasz język wszystkich stworzeń na tej planecie, ptaków i zwierząt. Jeśli zejdziesz do dziewięciu, poznasz sam język Matki Ziemi.

Stanie się czułym oznacza stanie się rozsądnym

Jeśli twój oddech będzie wynosił od sześciu do siedmiu na minutę, będziesz wiedział wszystko, co warto wiedzieć – po prostu dlatego, że wszystkie niepotrzebne zakłócenia, które tworzysz w ciele i umyśle, znikną.

Wydział meteorologiczny, na przykład, próbuje odczytać, co w jakiś sposób mówi Matka Ziemia. W tym i w jeszcze głębszym sensie moglibyście wiedzieć, co mówi Matka Ziemia, jeśli twój oddech naturalnie mieściłby się w przedziale od ośmiu do dziewięciu na minutę. Jeśli twój oddech będzie wynosił od sześciu do siedmiu na minutę, będziesz wiedział wszystko, co warto wiedzieć – po prostu dlatego, że wszystkie niepotrzebne zakłócenia, które tworzysz w ciele i umyśle, znikną. Wszystko jest dla ciebie absolutnie klarowne takie, jakie jest. Ponieważ pod względem neurologicznym jesteś najbardziej rozwiniętą istotą na tej planecie.

Jako homo sapiens, jako człowiek, osiągnąłeś najwyższy poziom rozwoju neurologicznego. To oznacza, że człowiek jest najbardziej czułym życiem na tej planecie. Czułość oznacza, że jesteś w stanie wyczuć wszystko, co jest wokół ciebie. Czułość nie oznacza, że wszystko cię rani. Czułość oznacza, że jesteś w stanie wyczuć wszystko, co ma być wyczuwalne. Jeśli jesteś czuły, naturalnie będziesz zachowywał się rozsądnie. Jeśli jesteś wyczulony na wszystkich wokół siebie, naturalnie zachowujesz się rozsądnie. Nikt nie musi uczyć cię żadnej moralności, etyki, idei, duchowości czy świętych pism.

Jak pomagają jogiczne krije

Zrób przynajmniej tyle: spróbuj zsynchronizować oddech z naturalnym ruchem planety. Jeśli to zrobisz, staniesz się o wiele bardziej czułą i rozsądną istotą ludzką.

Nawet jeśli nie poznasz języka planety lub jej stworzeń, przynajmniej stań się istotą rozsądną. Jeśli praktykujesz codziennie takie praktyki jak Shakti Chalana Kriya i Surya Kriya [praktyki oferowane w różnych programach Isha Jogi], stanie się to naturalnie. Zrób przynajmniej tyle: spróbuj zsynchronizować oddech z naturalnym ruchem tej planety. Jeśli to zrobisz, staniesz się o wiele bardziej czułą i rozsądną istotą ludzką.

Znacznie więcej rozsądnych istot ludzkich na planecie jest nie tylko mile widziane, ale i bardzo potrzebne.

Sadhguru jest joginem, mistykiem, wizjonerem i autorem bestsellerów z listy New York Timesa. Został uznany za jedną z 50 najbardziej wpływowych osobistości w Indiach. Działania Sadhguru wpłynęły na życie milionów ludzi na całym świecie dzięki jego transformacyjnym programom. Jego metoda nie jest przypisana do żadnego systemu wierzeń, ale oferuje potężne i sprawdzone sposoby auto-transformacji. Flagowy program Sadhguru, Inner Engineering Online, jest obecnie bezpłatny dla pracowników służby zdrowia.

Więcej informacji na stronie: ishaeu.org/ymagpoland

Wszelkie zapytania prosimy kierować na adres: communications.eu@ishafoundation.org


 

Zostaw komentarz