TOP

Właściwości zdrowotne lawendy

Udostępnij wpis:
Kiedy słyszysz słowo „lawenda”, możesz od razu pomyśleć o odcieniu fioletu. Jednak lawenda to coś więcej niż piękny kolor. Z poniższego artykułu dowiedziesz się o korzyściach zdrowotnych lawendy, a także o innych zastosowaniach i potencjalnych zagrożeniach związanych z jej używaniem.

Lawenda to kwitnąca roślina z rodziny miętowych, którą łatwo rozpoznać po słodkim kwiatowym zapachu. Uważa się, że pochodzi z basenu Morza Śródziemnego, Bliskiego Wschodu i Indii, a jego historia sięga 2500 lat wstecz. W starożytności lawenda była używana jako święte zioło. Dodatkowo była często używana do odświeżania i nadawania lekkiego zapachu różnym przedmiotom osobistym, ubraniom i włosom.

Korzyści zdrowotne lawendy

Dziś lawenda to coś więcej niż tylko pachnąca roślina. Jak się okazuje, jest również powszechnie stosowana w celach leczniczych i terapeutycznych. Jeśli więc masz do czynienia z problemami medycznymi i nie chcesz ryzykować nieprzyjemnych skutków ubocznych związanych z wieloma lekami dostępnymi bez recepty i na receptę, oto spojrzenie na potencjalne korzyści zdrowotne wynikające ze stosowania lawendy.

Poprawa jakości snu

Bezsenność to dokuczliwy problem, który sprawia, że rzucasz się i kręcisz przez całą noc. Wyeliminowanie kofeiny i zwiększenie aktywności fizycznej może pomóc w wywołaniu snu. Jednak czasami te wysiłki i inne środki zaradcze nie działają. W rezultacie w ciągu dnia stajesz się oszołomiony.

Jeśli chcesz spróbować czegokolwiek, aby dobrze przespać noc, badanie opublikowane w marcu 2017 r. w Brytyjskim Stowarzyszeniu Pielęgniarek Krytycznych wykazało, że olejek lawendowy jest skutecznym lekarstwem na poprawę jakości snu pacjentów oddziałów intensywnej terapii (OIOM), którzy miał trudności ze snem.

Więc jeśli wypróbowałeś inne środki nasenne, ale bezskutecznie, umieść kilka kropli olejku lawendowego na poduszce przed pójściem spać. Tylko pamiętaj, aby go nie spożywać (ani żadnego innego olejku eterycznego), ponieważ może to spowodować szkody dla zdrowia.

Naturalna ulga w uśmierzeniu bólu

Niektórzy ludzie sięgają po dostępne bez recepty środki przeciwbólowe, gdy mają do czynienia z ostrym lub przewlekłym bólem. W zależności od nasilenia bólu możesz poprosić swojego lekarza o receptę. Zanim pójdziesz tradycyjną drogą, aby złagodzić ból, wypróbuj aromaterapię z 2-procentowym olejkiem eterycznym z lawendy, który jest rozcieńczony w wodzie. Jedno z badań wykazało, że lawenda jest skutecznym lekarstwem na ból pooperacyjny. Może działać jako środek przeciwbólowy, ponieważ olejek zawiera octan linalylu i linalol — składniki przeciwzapalne, które znajdują się w wielu olejkach eterycznych.

Lawenda zawiera również polisacharydy. W innym badaniu opublikowanym w czasopiśmie Phytotherapy Research stwierdzono, że rośliny zawierające te cząsteczki są „najsilniejsze w leczeniu chorób zapalnych”, w tym zapalenia stawów i reumatyzmu. Tymczasem inne badania sugerują, że aromaterapia lawendą może być stosowana podczas porodu w celu zmniejszenia intensywności, ale nie czasu trwania bólu.

Pomoc w leczeniu zmian skórnych

Różnorodne olejki eteryczne, w tym lawendowy, doskonale nadają się również do stosowania w dermatologii. W rzeczywistości, jeśli masz trądzik, egzemę lub stan zapalny skóry, stosowanie olejku lawendowego na dotknięte obszary może odgrywać rolę w leczeniu wyprysków i łagodzić stany zapalne, zgodnie z artykułem opublikowanym w maju 2017 r. w czasopiśmie Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine. W przypadku osób o wrażliwej skórze rozcieńczyć olejek eteryczny w wodzie lub oleju nośnikowym.

Działanie przeciwutleniające lawendy może również przyczynić się do gojenia się ran. Po prostu skonsultuj się z dermatologiem przed dodaniem lawendy do swojego programu pielęgnacji skóry, aby upewnić się, że nie będzie ona wchodzić w interakcje z żadnym z aktualnie przyjmowanych leków.

Zmniejszenie ciśnienia krwi i tętna

Przewlekłe nadciśnienie dodatkowo obciąża serce, zwiększając ryzyko powikłań zdrowotnych, takich jak udar i zawał serca. Jednak niewielkie badanie opublikowane w 2017 r. w Iranian Journal of Pharmaceutical Research wykazało, że gdy 40 osób wdychało olejek lawendowy po operacji na otwartym sercu, obniżało ciśnienie krwi i tętno, co sugeruje, że olejek ma pozytywny wpływ na ich funkcje życiowe. Jednak autorzy zauważają, że potrzebne są dalsze badania nad tą możliwą korzyścią – mianowicie randomizowane kontrolowane badanie, złoty standard dla badań medycznych, z większą próbą.

Łagodzenie objawów astmy

Ze względu na przeciwzapalne działanie lawendy może również łagodzić astmę oskrzelową. Badanie na myszach opublikowane w lipcu 2014 r. w czasopiśmie Life Sciences wykazało, że olejek lawendowy ma pozytywny wpływ na zdrowie układu oddechowego, łagodząc stany zapalne alergiczne i przerost śluzu. Nie jest jasne, czy ten sam efekt będzie widoczny u ludzi.

Zmniejszenie uderzeń gorąca w okresie menopauzy

Uderzenia gorąca są częstym objawem menopauzy, który dotyka wiele kobiet. Powoduje nagłe uczucie gorąca na ciele i może powodować zaczerwienienie twarzy i pocenie się. Jednak według badań opublikowanych we wrześniu 2016 r. w Journal of Chinese Medical Association, aromaterapia lawendy przez 20 minut dwa razy dziennie może pomóc zmniejszyć skutki menopauzy i poprawić jakość życia.

Właściwości przeciwgrzybicze

Istnieje również szereg badań podkreślających potencjalne działanie przeciwgrzybicze lawendy. Badania sugerują, że olejek lawendowy może skutecznie hamować wzrost niektórych rodzajów grzybów, takich jak C. albicans. Według wcześniejszych badań olejek może również działać jako lekarstwo na grzybicę np. stóp.

Wspomaganie wzrostu włosów

W jeszcze innym badaniu olejek lawendowy nakładany na grzbiety myszy raz dziennie pięć razy w tygodniu przez cztery tygodnie powodował wzrost liczby mieszków włosowych i grubszą warstwę skóry. Prowadzi to naukowców do przekonania, że lawenda może być potencjalnie używana jako środek pobudzający wzrost włosów, chociaż potrzebne są dalsze badania. W końcu nie jesteśmy myszami! 🙂

Na powyższe dolegliwości wygodnym sposobem może okazać się zastosowanie Balsamu Łagodzącego z dodatkiem z lawendy, który znajdziecie TUTAJ. Ma zastosowanie na: spierzchnięte usta, opryszczkę, zmiany skórne, skaleczenia, otarcia, oparzenia, wypryski, blizny, napięciowy ból głowy, suche dłonie, łokcie, pięty.

Wpływ lawendy na poziom stresu

Codzienny stres może odbić się na zdrowiu psychicznym. Im wyższy poziom lęku, tym większe ryzyko bólów głowy, depresji i niskiego poziomu energii.

Dobrą wiadomością jest to, że lawenda może pomóc przegonić czarną chmurę wiszącą nad twoją głową i dać twojemu mentalnemu spojrzeniu bardzo potrzebne wsparcie. Istnieje wiele badań sugerujących, że lawenda ma pozytywny wpływ na nastrój, stres, niepokój i depresję.

Na przykład randomizowane kontrolowane badanie opublikowane w lutym 2018 r. w czasopiśmie Complementary Therapies in Medicine wykazało, że objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego uległy poprawie u kobiet, które wdychały olejek lawendowy. Doświadczyli mniejszego lęku, depresji i nerwowości. Podobnie inne randomizowane, kontrolowane badanie, opublikowane w październiku 2017 r. w International Journal of Nursing Practices, wykazało, że masaże refleksologiczne z olejkiem eterycznym z lawendy zapewniają korzyści psychologiczne, zmniejszając zarówno lęk, jak i depresję.

Inne zastosowania lawendy

Insekty są uciążliwe w okresie letnim i cieplejszych miesiącach. Lawenda może działać jak naturalny środek odstraszający owady, trzymając z dala różne stworzenia, takie jak muchy, komary i ćmy.

Możesz także umieścić lawendę (np. w formie woreczków konopnych, które możecie znaleźć np. TUTAJ) w różnych miejscach w domu, aby odświeżyć zapach zatęchłego pokoju. Może to obejmować pralnię, garaż i szafy.

Możesz też nałożyć odrobinę olejku eterycznego na palec i nałożyć trochę olejku na szyję, aby uzyskać naturalne perfumy. Przekonasz się, że lawenda jest również składnikiem niektórych mydeł, balsamów i płynów do mycia ciała. Produkty te mogą nawilżać skórę i zapewniać uczucie spokoju i relaksu po kąpieli.

Co zaskakujące, suszoną lawendę kulinarną można również wykorzystać w przepisach. Poeksperymentuj z tym ziołem i przygotuj miodowo-śliwkowo-lawendową zapiekankę, a może ciasteczka maślane z nutą ziołową?

W jakich formach występuje lawenda?

Lawenda jest dostępna w różnych formach. Na przykład:

Nektar z olejku lawendowego: pozyskiwany z kwitnącej rośliny służy do tworzenia pachnącego olejku. Olejek można wmasowywać w skórę, umieścić w dyfuzorze lub nałożyć na poduszkę, lub wacik i wdychać w celu aromaterapii.

Lawenda w formie rośliny: jest to słodko pachnąca roślina wieloletnia — dodaje koloru i wydziela słodki aromat.

Kapsułki lub suplementy: lawendę można również kupić jako suplement w postaci kapsułek. Przyjmuj zgodnie z zaleceniami dla korzyści leczniczych — po prostu pamiętaj, aby współpracować z lekarzem, aby upewnić się, że suplement nie będzie miał negatywnych interakcji z żadnymi przyjmowanymi lekami. Wiedz też, że suplementy nie są regulowane przez Food and Drug Administration (FDA).

Herbata z lawendy: uspokajający napój, który pomaga złagodzić niepokój i sprzyja zasypianiu. Wytyczne MyPlate Departamentu Rolnictwa USA wymieniają herbatę lawendową jako zdrowy dodatek do planu posiłków. Możesz kupić herbatę lawendową lub zrobić własną, mocząc świeże pąki lawendy we wrzącej wodzie przez około 15 do 20 minut. Susze herbaciane prosto z polskiego lawendowego pola, znajdziecie np. TUTAJ (klik).

Skutki uboczne używania lawendy

Lawenda nie została zatwierdzona przez FDA, dlatego ważne jest, aby zdawać sobie sprawę z potencjalnych zagrożeń dla zdrowia lub skutków ubocznych stosowania tego zioła. Na przykład nie powinieneś pić olejku lawendowego, ponieważ może być trujący po spożyciu. Objawy zatrucia mogą obejmować trudności w oddychaniu, wymioty i biegunkę. Jeśli wolisz przyjmować lawendę doustnie, upewnij się, że kupujesz suplementy lawendy i przyjmujesz je zgodnie z zaleceniami.

Należy pamiętać, że niektórzy ludzie są wrażliwi na lawendę i mogą odczuwać rozstrój żołądka, ból stawów lub ból głowy po użyciu. Chociaż lawenda zazwyczaj ma delikatne i niedrażnioące działanie na skórę, istnieje ryzyko reakcji alergicznej. Oznaki reakcji obejmują guzy, zaczerwienienie lub pieczenie. Przestań używać, jeśli masz oznaki wrażliwości lub reakcji.

Istnieją również dowody na to, że wielokrotne używanie lawendy powoduje rzadką chorobę zwaną ginekomastią przedpokwitaniową, która polega na powiększeniu tkanki piersi u chłopców przed okresem dojrzewania.

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące lawendy

Gdzie najlepiej sadzić lawendę?

Lawendę można sadzić w różnych regionach, ale niektóre rośliny nie rozwijają się w wilgotnym klimacie. Lawenda najlepiej rośnie na Zachodzie. Najlepszą porą na sadzenie lawendy jest wiosna, aby rośliny wzmocniły się przed zimą.

Jakie jest symboliczne znaczenie lawendy?

Kwiaty lawendy mają kolor fioletowy, a kolor fioletowy jest używany jako symbol królewskiej elegancji. Kwiaty lawendy kojarzą się również ze spokojem, spokojem i czystością.

Do czego można użyć lawendy?

Lawenda może być używana do potencjalnych celów leczniczych i terapeutycznych — bezsenności, trądziku, depresji, lęku, wypadania włosów, wysokiego ciśnienia krwi i bólu. Może również działać jako naturalny zapach, a niektóre przepisy wymagają pąków i kwiatów lawendy.

Co odstrasza lawenda?

Lawenda może odstraszać niektóre szkodniki domowe, takie jak ćmy, muchy, komary i pchły. Zachowaj bukiet lawendy na ganku z przodu lub z tyłu, aby odstraszyć niechcianych gości.

Czy lawenda jest toksyczna dla ludzi?

Używany do aromaterapii olejek lawendowy nie jest niebezpieczny ani toksyczny. Jednak spożycie oleju może powodować nieprzyjemne objawy, takie jak biegunka, wymioty i trudności w oddychaniu. Mimo to kapsułki z lawendą mogą być bezpiecznie przyjmowane doustnie. Tylko najpierw upewnij się, że skonsultowałeś to ze swoim lekarzem.

Jak widać, lawenda to znacznie więcej niż tylko kolor. Pomiędzy przyjemnym aromatem a potencjałem radzenia sobie z różnymi dolegliwościami, możesz skorzystać z dodania tego środka do swojej diety – niezależnie od tego, czy lawenda jest w postaci oleju, kapsułek czy herbaty.

Namaste!

yoga.pl
yoga.pl
yoga.pl
Kamila Witusińska-Lange – Dyrektorka kreatywna portalu magazyn.yoga.pl oraz yoga.pl (sklep). Joga, którą praktykuje od 3 lat jest dla niej jednocześnie ciągłym wyzwaniem oraz chwilami wytchnienia. Z zawodu, pasji i wykształcenia grafik komputerowy. Lubi marketing i social media. Kocha dobre książki, muzykę, jogę, treningi siłowe, zwierzęta, tatuaże i podróże (najchętniej obiera kierunek Japonii). Miłośniczka minimalistycznego życia w stylu lesswaste w zgodzie z naturą.

Tekst powstał przy wsparciu everydayhealth.com

Zostaw komentarz