TOP

Sekwencja, która zburzy mur

Udostępnij wpis:
Nie możesz uniknąć smutku i traumy, ale twoja praktyka może pomóc ci przejść od bólu do pokoju. Od momentu pierwszego oddechu, przez całą drogę życia, nasze centrum emocjonalne — serce — doświadcza fal radości, podniecenia, bólu i straty. Nasza dusza pochłania wszystkie te emocjonalne odczucia i ta energia przepływa przez każdy cal naszego fizycznego ciała. Fascynujące jest to, że umysł kataloguje moment, ciało trzyma się go, a serce go czuje.

Jeśli twój umysł cofnie się do czasu, kiedy doświadczyłeś radości, naturalnie poczujesz się swobodnie. Układ nerwowy wpadnie w stan przywspółczulny. Z drugiej strony, jeśli przypomnisz sobie lub zostaniesz wywołany przez traumatyczną sytuację, twój umysł i ciało zabiorą cię do walki lub ucieczki. W rezultacie twoje serce odczuje ciężar, a dusza wchłonie ten ciężar.

W miarę upływu czasu, gdy waga bólu pozostaje nierozwiązana, zaczynamy budować wokół siebie mury ochronne – wokół najsilniejszego, ale najbardziej wrażliwego aspektu nas samych. Im więcej bólu doświadczamy, tym wyższa i mocniejsza staje się ściana.

Pozwól runąć murom

“Moje pierwsze wprowadzenie do jogi i medytacji zaczęło się podczas jednego z najbardziej traumatycznych doświadczeń w moim życiu. Był początek lat 90., a mój starszy brat umierał z powodu komplikacji związanych z AIDS. Jak możesz sobie wyobrazić, mój umysł wymykał się spod kontroli. Przez całą jego hospitalizację byłem w ciągłym stanie walki lub ucieczki.

Kilka miesięcy przed jego śmiercią rozwinęłam matę na grupowych zajęciach jogi. Podczas praktyki głębokiego oddychania zacząłem płakać. Z diagnozą mojego brata zmagałem się od połowy lat 80. i przez lata wstrzymywałem się z tym bólem. Kontynuowałem uczęszczanie na te cotygodniowe zajęcia i pewnego dnia po Savasanie poczułem, jak kruszy się mała cegła na mojej ścianie.

Po śmierci mojego brata kontynuowałem praktykę, aby zachować spokój w moim sercu i ukołysać moją duszę. Ten moment w czasie – i moje połączenie z jogą – zainspirował mnie do zostania nauczycielem jogi. Od tego czasu badam niuanse, w jaki sposób ta praktyka może wspierać nas przez całe życie.” – Faith Hunter

Rozwiązywanie emocjonalnego bólu serca poprzez jogę

Łącznie wszyscy doświadczyliśmy strat w wielu formach od marca 2020 r. Niezależnie od tego, czy mieliśmy do czynienia ze śmiercią, rozwodem, zmianami w karierze, czy innymi trudnymi wydarzeniami, nasz poziom osobistej traumy został spotęgowany przez pandemię. Czy coś możemy zrobić? Prawdopodobnie myślisz, że nie da się uniknąć doświadczeń i uczuć smutku, bólu i traumy. Masz rację. Istnieją jednak sposoby na ukojenie duszy i pocieszenie serca. Tak jak ja, możesz zwrócić się ku praktyce jogi.

Poniższa sekwencja, da ci przestrzeń do słuchania swojego serca. Kiedy już nawiążesz kontakt ze swoim sercem, możesz zacząć rozplątywać każdy ból, który tkwi w głębi twojego serca, a następnie obudzić uczucie lekkości i bawić się, gdy uznamy, co jest dobre w naszym życiu i człowieczeństwie.

Kiedy przechodzisz przez całą sekwencję — nie spiesz się. Poruszaj się uważnie i zatrzymaj się, aby poczuć wszelkie zmiany w swoim ciele, umyśle i duszy. Bądź obecna/y pełnią tchu i współczuj swoim sercem.

Restoratywna sekwencja jogi, która dostroi się do twojego serca

Mudra lotosu w Sukhasanie

Zanim zaczniesz praktykę, przyjmij pozę ze skrzyżowanymi nogami, siedząc na poduszce lub kocu. Połącz dłonie na środku klatki piersiowej. Rozłóż palce jak płatki kwiatów i pozwól, aby dotykały się tylko małe palce i kciuki. Zamknij oczy, weź głęboki wdech i wydech przez nos. Utrzymuj mudrę przez 1-3 minuty.

Marjaryasana-Bitilasana

Przesuń się na ręce i kolana. Rozłóż szeroko palce, nadgarstki niech będą pod ramionami i kolana pod biodrami. Twój kręgosłup powinien być w neutralnej pozycji ze spiętymi mięśniami brzucha. Kiedy robisz wdech, wygnij plecy i unieś klatkę piersiową do przodu do pozycji krowy. W tym samym czasie brzuch rozluźnia się, a miednica się otwiera. Podczas wydechu zaokrąglij plecy w koci kształt, przyciągając brzuch do kręgosłupa i podbródek do klatki piersiowej. Pozwól, aby wdech i wydech zainicjowały ruch i kontynuuj wchodzenie i wychodzenie z pozycji. Rób to przez 1-3 minuty. Uważaj, aby nie machać energicznie głową.

Balasana

Wróć do pozycji neutralnej na czworakach. Otwórz kolana szerzej niż biodra (np. na szerokość maty) i połącz duże palce u nóg, aby się zetknęły. Zrób wdech i podczas wydechu powoli przyciągnij biodra do stóp i oprzyj pośladki na piętach. Pozostań tutaj przez 3–5 minut. Rozluźnij górną część ciała i biodra w kierunku pięt. W razie potrzeby możesz dodać pod klatkę piersiową podpórkę lub koc.

Paschimottanasana

Powoli przejdź do pozycji siedzącej. Wyciągnij nogi przed siebie. Delikatnie pochyl się do przodu, zachowując wydłużony kręgosłup. Ręce mogą spoczywać na nogach lub możesz chwycić stopy. Połóż koc lub poduszkę na nogach (lub pomiędzy nogami), aby uzyskać wsparcie. Zachęcamy do korzystania z dodatkowych rekwizytów. Utrzymaj tę pozycję przez 3-5 minut.

Ardha Kapotasana

Powoli podnieś się i stań na czworakach. Przesuń prawe kolano do przodu w kierunku prawego nadgarstka lub nieco za nim. Twoja lewa noga pozostaje wyprostowana za tobą z czubkiem stopy na macie. Umieść koc lub poduszkę pod prawym biodrem i połóż się do przodu. Oddychaj głęboko, utrzymując pozycję przez 2-4 minuty. Możesz umieścić poduszkę pod ramionami lub klatką piersiową. Podnosząc się, weź wdech, aby unieść klatkę piersiową. Cofnij ręce, aż znajdą się pod ramionami. Następnie delikatnie przesuń się na drugą stronę.

Supta Baddha Konasana

Uważnie przesuń się na plecy. Połącz podeszwy stóp. Kolana rozłóż na boki i otwórz miednicę. W przypadku tej postawy możesz umieścić poduszkę/wałek do jogi pod kręgosłup i/lub pod udami, jeśli poczujesz zbyt mocne ciągnięcie kolan i pachwin. Pozwól grawitacji przejąć kontrolę, gdy zamkniesz oczy i oddychaj głęboko przez 3-5 minut.

Matsyasana

Wyprostuj nogi w pozycji leżącej. Możesz rozłożyć nogi szerzej niż na szerokość bioder. Dla całkowitego relaksu możesz podłożyć pod kręgosłup poduszkę/wałek lub możesz przesunąć ją pod czubki łopatek, jeśli chcesz uzyskać większą otwartość w przestrzeni serca. Pozostań w tej pozycji przez 5-7 minut.

Relaksuj się…i bądź. Namaste! 🙂

yoga.pl
yoga.pl
yoga.pl
Przełożyła na język PL: Kamila Witusińska-Lange – Dyrektorka kreatywna portalu magazyn.yoga.pl oraz yoga.pl (sklep). Joga, którą praktykuje od 3 lat jest dla niej jednocześnie ciągłym wyzwaniem oraz chwilami wytchnienia. Z zawodu, pasji i wykształcenia grafik komputerowy. Lubi marketing i social media. Kocha dobre książki, muzykę, jogę, treningi siłowe, zwierzęta, tatuaże i podróże (najchętniej obiera kierunek Japonii). Miłośniczka minimalistycznego życia w stylu lesswaste w zgodzie z naturą.

Tekst powstał przy wsparciu yogajournal.com

Zostaw komentarz