TOP

Odważ się zanurkować w głąb siebie!

Udostępnij wpis:

ITy i ja od kilku tygodni doświadczamy sytuacji, która stawia przed nami wyzwania. Jak zachować spokój i pogodę ducha w obliczu toczącej się za wschodnią granicą wojny? Czy jest to możliwe, gdy pojawia się strach, poczucie zagrożenia, rozpacz i smutek w obliczu ludzkiego nieszczęścia? Jak żyć ze świadomością, że skutki tego, co się teraz dzieje, będą na nas wpływać gospodarczo i społecznie nawet po zakończeniu wojny?

Nie wiem, jak jest u Ciebie. Wiem, że tym, co mi pomaga, jest korzystanie z możliwości, jakie niesie ze sobą praktyka jogi i medytacji. I nie mam tu na myśli relaksu i ukojenia, które pojawiają się, gdy w ciele zestrojonym praktyką jogi opada poziom stresu i pojawia się rozluźnienie oraz chwila ciszy w skołowanym umyśle i sercu. Większość osób praktykujących jogę i siadających do medytacji w obecnej sytuacji szuka właśnie takiego „znieczulenia” i jest to efekt bardzo cenny i przywracający poczucie dobrostanu. A jeżeli możliwe jest tu coś więcej i czas przeznaczony na praktykę mógłby również przybliżać Ciebie do tego co jest Twoim prawdziwym potencjałem?

W komórkach naszego ciała zapisana jest niesłychana mądrość. Wczuwając się w swoje ciało i w swój oddech można dostroić się do swojej najgłębszej prawdy, odkryć „smak” swojej bazowej wibracji i coraz bardziej przejawiać ją w codziennych działaniach… żyć naprawdę SOBĄ.

Starożytni mistrzowie na różne sposoby opisywali cel oraz możliwe efekty praktyki jogi i medytacji. W opisach tych pojawiały się czasem bardzo zawiłe koncepcje i mnóstwo złożonej terminologii. A jeżeli to, o czym mówili, tak naprawdę jest dużo prostsze i dostępne dzięki (nie)zwykłej obecności z ciałem i oddechem? I jedyne co trzeba zrobić to razem z oddechem zanurkować w głąb siebie i będąc blisko oddechu, chwila po chwili, po prostu i w naturalny sposób dostrajać się do swojej bazowej wibracji i stopniowo oduczać się uzależnienia od strumienia emocji i myśli?

Ta bliskość z oddechem, która umożliwia odkrycie wewnętrznych skarbów, jest zarazem zwykła i niezwykła. Zwykła, bo nie wymaga żadnych szczególnych umiejętności ani złożonych praktyk oddechowych a niezwykła, bo jest wyjątkowo bliska oddechu – tak bliska, że niemal intymna – połączona z odczuwaniem i obserwacją oddechu „z brzucha”, a nie „z głowy”.

Nasza kultura nauczyła nas życia daleko od samych siebie i „na powierzchni”. Daleko od swojego ciała i od swojej wewnętrznej mądrości, prawie na bezdechu oraz z zaciśnięciem przepony i brzucha. Nauczyła nas podążać za zewnętrznymi wzorcami i dopasowywać się do nich nawet za cenę zapominania siebie. A jeżeli to, co wydarza się w tej chwili na świecie, jest zaproszeniem, aby odwrócić ten mechanizm? Zacząć czuć i słuchać siebie oraz w każdej chwili podejmować działania, które są zgodne ze swoją wewnętrzną prawdą? Proces medytacji polegającej na niemal intymnej obserwacji oddechu w brzuchu może właśnie do tego doprowadzić. I jednocześnie może obudzić gotowość i odwagę do wyjścia poza utarte schematy nawykowego bycia, życia i działania. Efekty tego mogą być dużo bardziej sycące i wspanialsze niż „łatwizna” życia „na automacie”.

Kiedy zaczynamy być naprawdę obecni ze sobą i kiedy przestajemy się utożsamiać z tym, co myślimy i czujemy oraz gdy coraz bardziej osadzamy się w sobie i w swojej prawdzie to życie staje się niezwykle pięknym, pełnym i bogatym doświadczeniem. Nabiera głębokiego sensu i wartości, wykracza poza codzienną „grę przetrwania” i „gonitwę myśli”.

W każdym z nas drzemie nieskończony potencjał wewnętrznej mocy, siły, mądrości i godności. Każdy z nas ma w sobie ocean pokoju i spokoju oraz źródło radości istnienia, które mogą być dostępne bez względu na zewnętrzne okoliczności. A jeżeli właśnie tego wymaga od nas obecna sytuacja, aby umieć do nich sięgnąć? I nasyciwszy się nim podejmować bardziej adekwatne działania i być lepszym wsparciem dla siebie oraz (nie tylko) dla swoich bliskich?

Tego, jak praktykować jogę i medytację, aby przynosiła właśnie takie efekty, uczę na wyjazdowych warsztatach. Najbliższy Chillout z Jogą i Medytacją odbywa się 1-3 kwietnia 2022 w Oczyszczalni – miejscu, które swoją niezwykłą atmosferą wspaniale wspiera praktykę jogi i medytacji.

Anna Borawska
Nauczycielka Jogi i Dobrostanu
www.AnnaJogaLife.pl

Chillout z Jogą i Medytacją

Czy tęsknisz za życiem sobą w pełni i chcesz odkryć skarby wewnętrznej mocy, siły, mądrości i godności? Masz poczucie, że właśnie tego wymaga od Ciebie to, co się w tej chwili dzieje na świecie? Ciekawi Cię idea życia jako przygody wzrastania, odkrywania siebie i coraz pełniejszego życia sobą? Przypuszczasz, że tu może być sekret pomyślnego mierzenia się z wyzwaniami, których dostarcza nam teraz życie?

Pragniesz odbudować swój poziom energii i wrócić do siebie po okresie wyczerpania lub wypalenia osobistego/zawodowego? Czujesz potrzebę mądrego zaopiekowania się sobą i podarowania sobie prezentu życzliwej uwagi i troski? Jeżeli tak to czy przyjmiesz zaproszenie na CHILLOUT z JOGĄ i MEDYTACJĄ — Wyprawę w poszukiwaniu wewnętrznych skarbów!

Podczas tego warsztatu na tyle, w jakim stopniu będziesz na to gotowa/y i na tyle jak dalece będzie to możliwe w ramach warsztatowej pracy, zrobisz pierwszy, albo kolejny, krok w tym procesie. Naszymi sprzymierzeńcami będą praktyka jogi, medytacja uważności oraz wybrane praktyki dobrostanu. Otrzymasz praktyczne wskazówki i wyjaśnienia jak samodzielnie kontynuować rozpoczętą na warsztacie wewnętrzną przygodę.

Gdzie i kiedy?

Kiedy: 1-3 kwietnia 2022

Gdzie: ośrodek warsztatowy Oczyszczalnia Miejsce

W ośrodku warsztatowym Oczyszczalnia Miejsce, które swoją przestrzenią i ciszą wspaniale wspiera praktykę jogi i odnajdywanie poczucia harmonii i wewnętrznej równowagi: oczyszczalniamiejsce.pl

Zamieszkamy w Domu ROZPIESZCZANIE. Każdy z 6 mieszczących się na parterze pokoi ma unikalny wystrój i jest zainspirowany innym systemem duchowo-filozoficznym – Hinduizm, Buddyzm, Szamanizm, Taoizm… A ponad nimi znajduje się trzypokojowe Niebo… Atutem miejsca jest niezwykle smakowita kuchnia wegańska już wielokrotnie doceniona przez odwiedzających to miejsce joginów!

Do naszej dyspozycji jest 7 pokoi dwuosobowych z własnymi łazienkami oraz 2 pokoje dwuosobowe ze wspólną łazienką. O przydziale pokoju – z własną łazienką czy wspólną – decyduje kolejność zgłoszeń popartych wpłatą zaliczki. Wyżywienie wegańskie – trzy ciepłe posiłki dziennie. Są desery!

Orientacyjny plan warsztatu:

piątek, 1 kwietnia

 • od godz. 17:00 – przyjazd i zakwaterowanie
 • 18:00 – 18:15 – krąg powitalny
 • 18:15 – 19:30 – sesja jogi
 • 19:30 – kolacja
 • 20:15 – 21:15 – wprowadzenie do praktyki medytacji obecności

sobota, 2 kwietnia

 • 8:00 – 8:45 – medytacja i omówienie praktyki
 • 8:45 – śniadanie
 • 11:00 – 12:45 – sesja jogi
 • 12:45 – obiad
 • 16:15 – 17:00 – medytacja i omówienie praktyki
 • 17:00 – 18:30 – sesja jogi i pogłębiony relaks
 • 18:30 – kolacja
 • 19:45 – 21:00– wykład nt. praktyki medytacji i sesja Q&A

niedziela, 3 kwietnia

 • 8:00 – 8:45– medytacja obecności i omówienie praktyki
 • 8:45 – śniadanie
 • 11:00 – 12:45 – sesja jogi
 • 12:45 – obiad
 • 14:45 – 15:30 – wskazówki do samodzielnej praktyki medytacji oraz krąg podsumowujący warsztat

Więcej informacji znajdziecie na stronie: annajogalife.pl/chillout-z-joga-i-medytacja

Jak będzie smakowało życie, gdy nasycisz się mądrością i mocą zapisanymi we wnętrzu Twojego ciała?


yoga.pl

 

Kamila Witusińska-Lange – Dyrektorka kreatywna portalu magazyn.yoga.pl oraz yoga.pl (sklep). Joga, którą praktykuje od 3 lat jest dla niej jednocześnie ciągłym wyzwaniem oraz chwilami wytchnienia. Z zawodu, pasji i wykształcenia grafik komputerowy. Lubi marketing i social media. Kocha dobre książki, muzykę, jogę, treningi siłowe, zwierzęta, tatuaże i podróże (najchętniej obiera kierunek Japonii). Miłośniczka minimalistycznego życia w stylu lesswaste w zgodzie z naturą.

Zdjęcia w artykule pochodzą ze strony www Oczyszczalnia Miejsce

Zostaw komentarz