TOP

Jak korzystać z klocków do jogi?

Udostępnij wpis:

Klocki do jogi zapewniają niezwykle wszechstronną pomoc w jodze. Wykonane z drewna lub korka, zapewniają stabilną powierzchnię na różnych podłożach. Mogą być używane pojedynczo lub razem, aby dać ci wiele opcji.

Pojedynczy klocek zapewni wsparcie dla twojej ręki w pozycjach stojących lub podniesie cię do pozycji siedzącej. Dwa klocki zapewnią udźwig na większej powierzchni lub zwiększonej wysokości, gdy tego potrzebujesz. Jeśli masz dostęp do większej liczby klocków, istnieje kilka interesujących sposobów, dzięki którym mogą one pomóc w zagłębianiu się w Sirsasanę lub Uttanasanę. Idealnie byłoby, gdy w Twoim zestawie znalazły się dwa klocki. Powinny być mocne (nie miękkie, gąbczaste czy elastyczne). Klocki odzwierciedlają jakość naszych kości, więc powinny być mocne i stabilne. Drewniane klocki znajdziesz np. tutaj (klik).

Najlepszym sposobem myślenia o używaniu klocków do jogi jest to, że działają one jak przedłużenie kości. Na przykład spróbuj usiąść na klocku w Sukhasanie (łatwe skrzyżowanie nóg). Wzrośnie świadomość Twoich kości pośladków, a tym samym podnoszenia całego szkieletu. W trybie zaawansowanym, pomoże Ci pogłąbić skrzyżowanie nóg. Innym klasycznym zastosowaniem pojedynczego klocka jest podtrzymywanie dłoni w Ardha Chandrasana. W każdym przypadku klocek podtrzymuje i przedłuża szkielet. 

Czynności wspierane przez klocki do jogi

Podpór

Klocki zapewniają wysokie ułożenie miednicy w Setu Banhda (pozycja mostka) oraz kości pośladków w pozycjach siedzących (oraz dla przedniej stopy). Mogą również pomóc poczuć akcję w stawie biodrowym.

Opór

Wciśnięcie klocka między wewnętrznymi krawędziami stóp, kolan lub ud zapewnia poziom oporu, który daje dostęp do wewnętrznych struktur nóg. Dzięki tej czynności możemy się wiele dowiedzieć o sposobie ich pracy. Klocek jest bardzo przydatny, aby zachować przestrzeń między rękami w pozycjach takich jak Pincya Mayurasana (Peacock Pose) lub zapewnić twardą powierzchnię, do której można docisnąć tył głowy w Sirsasanie (Headstand).

Przedłużenie

Klocki działają jak przedłużenie kości długich —  można ich używać pod stopami, aby przejść w łuki głębszy do przodu. Często są używane do przedłużenia tułowia w pozycjach stojących, takich jak Trikonasana, Parsvottanasana, Prasarita Padottanasana i Ardha Chandrasana.

Wsparcie

Jako punkt startowy, gdy wychodzisz z Sarvangasany (stojak na ramię) lub do kości krzyżowej w Setu Bandha Sarvangasana (pozycja mostu).

Trzy pozycje do wypróbowania z klockami do jogi

Przy użyciu jednego klocka: Paschimottanasana – skręt do przodu w pozycji siedzącej

Jeśli pozycje siedzące w zgięciach do przodu nie sprawiają Ci problemu, klocek będzie pomocny przy prostowaniu tułowia, a jednocześnie zapewni solidną podstawę dla stóp, na której można dociskać nogi. Umieść klocek tuż pod stopami, usiądź w Dandasanie, wyciągnij ręce do góry i do przodu, celując poza stopy, aby złapać za klocek. Wciśnij go mocno w stopy i unieś twarz oraz klatkę piersiową do góry. Jest to ważny etap przejściowy, który pozwala przysunąć kręgosłup do ciała i nadać plecom właściwy kształt w ostatecznej pozie. Zegnij łokcie i utrzymując je w górze, wyciągnij do przodu i do dołu. Kiedy łokcie są uniesione, boki tułowia rozciągają się prawidłowo.

Przy użyciu dwóch klocków: Parsvottanasana – intentywne rozciąganie boczne

Nauczenie się działania „wklęsłych pleców” podczas stania w łuku do przodu może być trudne. Może to być bardzo sztywna część kręgosłupa. Użycie dwóch klocków w rękach pozwala nam zbadać zasięgu wyprostu naszych nóg i uczy nas, jak przesuwać kręgosłup blisko ciała, aby pomóc nam opuścić tułów w kierunku przedniej nogi. Musisz wcisnąć podstawy dłoni w klocki, więc jeśli nie możesz łatwo sięgnąć, postaw je na dwóch klockach. Zacznij od punktu, który nie sprawia Ci trudności i pogłębiaj pozycję powoli, krok po kroku. Opuść ręce, dobrze wyprostuj i odchyl ramiona do tyłu. Patrz przed siebie. Gdy zrobisz to dobrze, poczujesz lekki „ból” na środku pleców. Odłóż klocki i staraj się zachować ten kształt kręgosłupa. Postaraj się zauważyć, która część ciała wymaga szczególnej uwagi i pracy nad nią —  czy jest to w tylnej nodze, przedniej nodze, kręgosłupie?

Przy użyciu trzech klocków: Sirsasana – stanie na głowie

To wsparcie dla stania na głowie może być nieocenione, gdy uczysz się utrzymać tę pozycję, zwłaszcza jeśli masz trudności z podniesieniem łopatek, które „opadają” na kark. Zakładając, że ćwiczyłeś już tę pozę z doświadczonym nauczycielem, zbuduj z cegieł coś w rodzaju Stonehenge —  dwa pionowe „sarseny” ustawione pod niewielkim kątem względem siebie i jeden ułożony jak „belka poprzeczna” u góry. Umieść je przy ścianie, ze słupkami w kształcie litery „V”, aby zostawić miejsce na splecione dłonie. Ostrożnie połącz palce i połóż je.

Opuść głowę, wyprostuj nogi i wejdź do środka. Kiedy to zrobisz, poczujesz, jak górny klocek naciska na łopatki i utrzymuje je w pozycji, gdy Ty będziesz podnosić się do pozycji. Poproś nauczyciela, aby pomógł ci, dopóki nie poczujesz stabilności. Przekonasz się, że możesz utrzymać tę pozę dłużej, a odciążenie, które zapewnia poziomy klocek na łopatkach, da ci cenną “samskarę” lub pamięć ciała, gdy spróbujesz ponownie bez klocka.

Ciekawostka o klockach do jogi

BKS Iyengar po raz pierwszy użył zwykłych cegieł, aby pomóc ludziom stojącym na głowie, którzy cierpieli z powodu bólu szyi lub ciężkości w okolicach głowy. Kiedy miękki rekwizyt, taki jak koc lub poduszka, nie działał, musiał znaleźć coś twardszego, coś, z czego ciało będzie próbowało podnieść, zamiast się w nim zatopić. Kontynuował udoskonalanie podpory, używając drewna i korka, aby uzyskać najlepszy efekt z podpórką.




Przełożyła na PL: Kamila Witusińska-Lange – Dyrektorka kreatywna portalu magazyn.yoga.pl oraz yoga.pl (sklep). Joga, którą praktykuje od 3 lat jest dla niej jednocześnie ciągłym wyzwaniem oraz chwilami wytchnienia. Z zawodu, pasji i wykształcenia grafik komputerowy. Lubi marketing i social media. Kocha dobre książki, muzykę, jogę, treningi siłowe, zwierzęta, tatuaże i podróże (najchętniej obiera kierunek Japonii). Miłośniczka minimalistycznego życia w stylu lesswaste w zgodzie z naturą. Autorka bloga lunulalife.pl

Oryg.: yogamatters.com

Zostaw komentarz