TOP

Terapia kolorami

Udostępnij wpis:

Kolory i ich wpływ na nasz nastrój są badane od stuleci. Jogin dr Malik zgłębia tę pradawną terapię. Frazy takie jak „biały jak ściana”, „zielony z zazdrości”, czy „czerwony jak burak” mogą być tylko przenośniami, jednak ukazują sposób w jaki podświadomie utożsamiamy kolor z danym stanem czy emocjami. 

Terapia kolorami znana już w starożytności

Stosowanie kolorów w celach terapeutycznych towarzyszy nam od starożytności, kiedy to Egipcjanie wykorzystywali je do leczenia dolegliwości. Do dziś zachowały się papirusowe listy potwierdzające stosowanie terapii z użyciem kolorów mające 3500 tysiąca lat. Egipcjanie budowali kolorowe świątynie z siedmioma kolorowymi pokojami. W zależności od potrzeb pacjent przebywał w odpowiednim pokoju aby doświadczać zdrowotnej kąpieli w kolorach. Wiedza ta została niemal utracona z nastaniem dominacji filozofii i i myśli greckiej, która to sprowadzała badanie barw jedynie do kwestii naukowej.

Dopiero w średniowieczu za sprawą Parcalesusa, szwajcarskiego alchemika, filozofa i astrologa, kolorowe promienie wraz z muzyką i ziołami zostały ponownie wykorzystane do wspierania leczenia. Następnie w XVII wieku Sir Isaac Newton odkrył, że światło jest mieszaniną barw, którą nazwano spektrum.

Badania nad terapią kolorami trwały przez cały XIX wiek. Wtedy ukazały się „Teoria kolorów” Johanna Wolfganga Goethego, w której rozważano wpływ barw na samopoczucie, oraz “Prawa światła i koloru” Edwina Bibbitta o koloroterapii (wykorzystanie kolorów w leczeniu).

Terapia kolorami odkryta na nowo

Wraz z odkryciem penicyliny oraz rozwojem antybiotyków leczenie barwami uległo marginalizacji ze względu na swoją skomplikowaną naturę i dłuższy czas oczekiwania na rezultaty. Jednak ostatnimi laty, szczególnie od czasu odkrycia depresji sezonowej, koloroterapia przeżywa swój renesans. Pomaga ona uzyskać równowagę energetyczną w okresie rekonwalescencji i osłabienia organizmu, pokonać stresy, lęki, zaburzenia snu, optymalizuje procesy przemiany materii, uśmierza ataki migreny, leczy bóle – również chroniczne. Może być stosowana systematycznie poprzez zmysł wzroku lub miejscowo na skórę poprzez naświetlania kolorowym światłem z niewielkiej odległości.

Powiązanie barw z czakrami

Poza nauką zastosowanie barw ma istotnie znaczenie w medycynie holistycznej. W jodze barwy są powiązane z czakrami reprezentującymi różne kolory. W pradawnych hinduskich tradycjach jogi praca z kolorami w celu wzmocnienia umysłu i ciała była często stosowana w jodze kundalini.

Kamienie o odcieniach odpowiadających konkretnym czakrom znajdują zastosowanie w praktykach medytacyjnych do wzmocnienia centrów energetycznych. Terapia kolorem może być także stosowana samodzielnie. Może odbywać się poprzez skupianie światła słonecznego na ciele, wprowadzenie do diety pokarmu konkretnego koloru, ćwiczenia wizualizacyjne, w których wyobrażamy sobie różne kolory podczas oddychania, oraz przez oświetlanie części ciała białym światłem przepuszczonym przez kolorowe filtry.

Chociaż wciąż jest niewiele badań naukowych na temat wpływu kolorów na ludzi, pracodawcy wykorzystują elementy tej filozofii i malując biura na kolory sprzyjające produktywności. Przykładowo na żółto w celu zwiększenia koncentracji, na niebiesko, aby zwiększyć energię, bądź na zielono w celu ogólnego zwiększenia wydajności. To czy koloroterapia naprawdę działa nie zostało jeszcze ostatecznie potwierdzone, jednak nie można zaprzeczyć temu, że ma ona wpływ na nasz nastrój. Dlatego gdy masz chandrę, załóż różowe ubranie oraz żółte buty i stań przed światem z uśmiechem na twarzy.

CZAKRY I KOLORY

SAHASRARA – CHAKRA KORONY
Zlokalizowana na szczycie głowy
Kolor – fioletowy
Reprezentuje mądrość, odwagę, pokorę, wyższe prawdy i oświecenie

ADŹNA – CZAKRA TRZECIEGO OKA
Zlokalizowana między brwiami
Kolor – indygo
Symbolizuje jasnowidztwo, paranormalną i psychiczną intuicję, niepokój, depresję oraz generowanie strachu.

WIŚUDDHA – CZAKRA GARDŁA
Zlokalizowana u podstawy splotu krtaniowego, pod kością grdyki
Kolor – niebieski
Odpowiada komunikacji, ekspresji i zdolności przekazywania prawdy.

ANAHATA – CZAKRA SERCA
Zlokalizowana w klatce piersiowej
Kolor – zielony
Reprezentuje przebaczenie, współczucie, niemożność kochania, nieprzerwaną pracę serca i niestabilność emocjonalną.

MANIPURA – CZAKRA SŁONECZNA
Zlokalizowana nieco powyżej pępka
Kolor – żółty
Reprezentuje brak kontroli i pewności siebie, problemy z podejmowaniem decyzji oraz strach.

MULADAHRA – CZAKRA PODSTAWY
Zlokalizowana przy podstawie kręgosłupa
Kolor – czerwony
Związana z przetrwaniem, bezpieczeństwem, pożywieniem, głodem oraz dobrobytem.

SWADHISZTHANA – CZAKRA SEKSUALNA
Zlokalizowany w dolnej części brzucha w okolicach pępka
Kolor – pomarańczowy
Symbolizuje nawyki i emocje seksualne, związki, kontrolę oraz poczucie winy.

Zostaw komentarz