TOP

Jak osiągnąć głębię medytacji? Cz. II

Udostępnij wpis:

W poprzednim artykule, który znajdziesz tutaj, opisałem sposoby równoważenia głównych kanałów energetycznych (Ida nadi, Pingala nadi oraz Suszumna nadi), które odpowiadają za specyficzne subtelne obszary naszego życia. W tym artykule chciałbym Wam przekazać kilka ciekawych metod pracy z 3 pierwszymi czakrami.


Zanim przejdę do właściwego wątku, chciałbym tylko nadmienić: aby osiągnąć maksymalne efekty praktyki medytacji Sahadźa Joga, w tym stosowanie rozmaitych metod równoważenia czakr i kanałów energetycznych, przed zastosowaniem tychże metod, rekomenduję wykonanie doświadczenie samorealizacji, czyli przebudzenia w sobie waszej indywidualnej energii Kundalini. Na końcu artykułu dowiecie się jak tego dokonać.

Praktyczne wskazówki dotyczące oczyszczania i równoważenia systemu subtelnego

• Muladhara •

 • Przejaw fizyczny: splot miedniczny
 • Liczba płatków/pod-splotów: 4
 • Żywioł: ziemia
 • Kontroluje: organy wydalania i reprodukcji
 • Cechy: niewinność i mądrość, czystość, radość, spontaniczność

Jest pierwszym centrum energetycznym w naszym systemie subtelnym, czakrą podstawy i fundamentem naszego rozwoju duchowego. Wartości Muladhary są niezwykle istotne w stabilizacji głębokiego stanu medytacji. Podstawową cechą tej czakry jest niewinność, którą możemy dostrzec u dzieci, a której towarzyszy naturalna, wrodzona mądrość. Jeśli owa mądrość nie zostanie zmącona przez wpływ rozwijającego się ego, w przyszłości zaprocentuje zrównoważoną osobowością z silnymi duchowymi oraz moralnymi priorytetami.

Właściwie funkcjonująca Muladhara powala nam cieszyć się życiem w dziecięcym stylu, uwalniając potencjał niewinności, mądrości oraz spontanicznej radości pozbawionej uprzedzeń I uwarunkowań.

Jak oczyszczać Muladhara czakrę?

Zakłócona Muladhara przejawia się w nas brakiem spontaniczności, dynamiki działania, podejmowaniem niewłaściwych dla naszego rozwoju decyzji czy nadmiernej uwadze na sferze seksualnej. Aby przywrócić właściwe działanie tej czakry, używamy technik wykorzystujących siłę żywiołów, a także świadomie korygujemy nasze zachowanie.

Żywioł ziemi: starajcie się jak najczęściej medytować bezpośrednio na Matce Ziemi. Głównym elementem Muladhary jest ziemia, stąd najefektywniej oczyszcza się, gdy medytujemy w ten sposób. Jak wcześniej wspominałem, w Muladharze rozpoczyna się również lewy kanał. Moc Ziemi działa silnie oczyszczająco, pochłaniając energię zakłócającą prawidłowe funkcjonowanie czakry na poziomie naszych wewnętrznych wartości, a także powodującą dolegliwości na poziomie fizycznym. Aby uruchomić właściwą cyrkulację energetyczną, lewą rękę pozostawcie na kolanie, a prawą połóżcie na ziemi.

Żywioł wody: jeżeli macie stały dostęp do rzeki, jeziora lub morza, spróbujcie co najmniej raz dziennie, najlepiej po całym dniu aktywności, zanurzyć stopy w wodzie i będąc w stanie medytacji pozwolić, aby woda wypłukała energetyczne obciążenia całego dnia. Jednak gdy nie macie takiej możliwości, podobny efekt można uzyskać w domu, zanurzając stopy w wodzie z solą w specjalnie do tego przeznaczonej misce. Wystarczy 5-10 minut medytacji. Więcej o tej technice przeczytacie na stronie wymienionej we wstępie.

Dodatkowo:

Starajcie się utrzymywać swoją uwagę na naturze. Podziwiajcie zwierzęta, piękno nieba, trawy czy kwiatów. Obserwujcie w stanie świadomości bez myśli, a poczujecie siłę harmonii bijącą z przyrody. Nie myślcie za dużo i nie analizujcie. Niewinność oznacza podejmowanie decyzji na podstawie naszej wewnętrznej mądrości, która drzemie w intuicji. Odwiążcie się od rezultatów swoich pragnień i działań. Postarajcie się odnaleźć spokój i satysfakcję w każdym rozwiązaniu danej ścieżki.

• Swadiszthana •

 • Przejaw fizyczny: dwa palce poniżej pępka, w okolicy krzyża
 • Liczba płatków/pod-splotów: 6
 • Żywioł: ogień
 • Kontroluje: nerki, wątrobę, śledzionę, trzustkę, macicę, jelita
 • Cechy: kreatywność, czysta uwaga, czyste pragnienie, czysta wiedza

Swadiszthana czakra jest źródłem czystej wiedzy, kreatywności oraz silnej uwagi. Kiedy potencjał tej czakry jest uaktywniony nasze idee oraz działania odzwierciedlają prawdziwe ja, czyste pragnienie pozbawione wpływu ego.

Czysta wiedza jest niczym innym jak prawdą o nas samych, której możemy doświadczyć po przebudzeniu energii Kundalini. W stanie czystej medytacji jesteśmy całkowicie odwiązani od myśli i emocji, co pozwala nam ujrzeć rzeczywistość taką, jaka jest. Abyśmy jednak mogli doświadczyć stanu medytacji, potrzebujemy silnej uwagi, której źródłem jest również Swadiszthana (prawy aspekt). Niestety nadmierne myślenie przeciąża to centrum, powodując na poziomie fizycznym kumulację ciepła w wątrobie, co w efekcie nie pozwala nam na osiągnięcie stanu świadomości bez myśli.

Jak oczyszczać Swadiszthana czakrę?

Goniąc za materialnymi pragnieniami, możemy rozwinąć stan wysuszenia emocjonalnego, lub stać się więźniem nieprzerwanego potoku myśli, które będą konsumować całą naszą witalną energię. Aby zachować równowagę tej czakry, warto wypróbować poniższe sposoby.

Żywioł wody: tak jak w przypadku Muladhary, woda działa zbawiennie i na tę czakrę. Stosujcie technikę moczenia stóp, medytując jednocześnie przez 5-10 minut, aby wspomóc oczyszczanie tego centrum. Dodatkowo woda w formie pakietu lodowego idealnie sprawdza się do schłodzenia przegrzanego obszaru tej czakry oraz obszaru wątroby dostarczającej energię dla mózgu. Wystarczy umieścić pakiet lodowy w prawej pachwinie, a następnie w okolice wątroby (pod żebrami po prawej stronie brzucha) i przez kilka minut pozostać w medytacji.

Żywioł ognia: lewy aspekt Swadishtana czakry (tak jak cały lewy kanał) skutecznie oczyszczamy przy użyciu ognia. Do tego celu wykorzystujemy płomień świecy. Ta technika nie jest skomplikowana, ale wymaga względnej precyzji, dlatego też rekomendujemy udanie się do najbliższego ośrodka medytacji Sahadźa Joga, aby nauczyć się ją prawidłowo wykonywać.

Dodatkowo:

Obserwujcie myśli. Nie podążajcie za nimi, a z czasem zauważycie, że ich nadmiar zanika. To wy kontrolujecie myśli, a nie one was. Używajcie swojej wrodzonej siły czystego pragnienia. Koncentrujcie się na swoim prawdziwym, wewnętrznym ja. Z czasem zaobserwujecie, jak zbędne pragnienia będą zanikać. Poddajcie się spontanicznej kreatywności. Bez żadnego konkretnego celu lub pragnienia osiągnięcia określonego rezultatu zacznijcie pisać, rysować czy malować.

• Nabhi •

 • Przejaw fizyczny: splot słoneczny/pępek
 • Liczba płatków/pod-splotów: 10
 • Żywioł: woda
 • Kontroluje: żołądek, jelita, wątrobę, śledzionę
 • Cechy: poszukiwanie, spokój, hojność, satysfakcja, czysta uwaga, troska o innych

Nabhi czakra jest źródłem spokoju wewnętrznego. W stanie równowagi kreuje stan całkowitego zadowolenia, uwalniając w nas hojność oraz stan odwiązania od materialnych potrzeb.

W toku ewolucji człowiek poszukiwał rozmaitych rzeczy, aby uzyskać stan spokoju i satysfakcji. Poczynając od jedzenia przez schronienie i więzy rodzinne, a kończąc na głębokich potrzebach duchowych.

Jak oczyszczać Nabhi czakrę?

Nadmierna uwaga skupiona na gromadzeniu materialnych bogactw burzy spokój, kreując jednocześnie stres. Brak zadowolenia będzie nas pchał albo ku depresji bądź ku pogoni za materialnymi i emocjonalnymi potrzebami, które trudno będzie zaspokoić.

Żywioł wody: stosujcie technikę moczenia stóp, medytując jednocześnie przez 5-10 minut, aby wspomóc oczyszczanie tego centrum. Dodatkowo woda w formie pakietu lodowego idealnie sprawdza się do schłodzenia przegrzanego obszaru tej czakry oraz obszaru wątroby dostarczającej energię dla mózgu. Wystarczy umieścić pakiet lodowy po prawej stronie brzucha na poziomie pępka, a następnie w okolice wątroby (pod żebrami po prawej stronie) i przez kilka minut pozostać w medytacji.

Żywioł ognia: lewy aspekt Nabhi czakry (tak jak cały lewy kanał) skutecznie się oczyszcza przy użyciu ognia. Do tego celu wykorzystujemy płomień świecy. Ta technika nie jest skomplikowana, ale wymaga względnej precyzji, dlatego też rekomendujemy udanie się do najbliższego ośrodka medytacji Sahadźa Joga, aby nauczyć się ją prawidłowo wykonywać.

Dodatkowo:

Nie myślcie i nie zamartwiajcie się ciągle o kwestie materialne. To może prowadzić do nadmiernej konsumpcji energii tej czakry i przegrzania wątroby, a z pewnością do wzrostu poziomu stresu i obniżenia wydajności działania układu odpornościowego. Zatroszczcie się o innych. Podczas zwykłego codziennego posiłku z rodziną rozpocznijcie od nałożenia jedzenia swoim bliskim, zanim rozpoczniecie swój posiłek. Przeniesienie uwagi ze swoich potrzeb na potrzeby innych spontanicznie wykreuje w was oraz otoczeniu uczucie zadowolenia. Zamiast sobie, kupcie coś innej osobie. Zobaczcie, ile radości możecie sprawić drobnym, spontanicznym gestem i jak sami będzie się wspaniale czuć!

Przebudzenie Kundalini, systematyczna medytacja oraz proste sposoby oczyszczania systemu subtelnego pozwolą nam na życie w równowadze i pełni świadomości naszego istnienia. W kolejnej części opiszę pozostałe czakry i sposoby na przywrócenie ich prawidłowego funkcjonowania.

I część artykuły – TUTAJ


Aby przebudzić Waszą energię, odwiedźcie ośrodek medytacji Sahadźa Joga lub podążajcie za opisem doświadczenia na stronie internetowej www.sahajayoga.pl.

Autor: Piotr Musiał – Nauczyciel medytacji Sahadźa Joga. Od ponad 10 lat pomaga ludziom odkrywać ich ukryty wewnętrzny potencjał i przemieniać życie na podstawie duchowych wartości.

Zostaw komentarz