TOP

Joga dla początkujących: 6 wskazówek

Udostępnij wpis:

Myślisz o spróbowaniu jogi po raz pierwszy? Nie bój się. Masz mnóstwo wspaniałych pomysłów, a rozpoczęcie jogi to kolejny z nich! Naprawdę. Nie mylić z niektórymi “niedoskonałymi” decyzjami. Na przykład grzywka, którą obcięłaś sobie w gimnazjum (nie martw się, wszystkie tam byliśmy).

Ale teraz jest TERAZ. Jesteś w momencie, który umożliwia Ci to, by żyć jak najlepiej, zostawiając dramat i stres za sobą. Powiedz sayonara zwątpieniu i nieprzespanym nocom! Joga to świetne miejsce na rozpoczęcie czegoś nowego. Miliony ludzi na całym świecie zwróciły się do jogi, aby żyć szczęśliwszym, zdrowszym i bardziej satysfakcjonującym życiem. Ale jeśli nie masz pewności, jak wprowadzić jogę do swojego codziennego życia, oto kilka prostych wskazówek, jak zacząć.

I. Zacznij od AKCEPTACJI

Joga to coś więcej niż tylko forma ćwiczeń. To sposób bycia obecnym w świecie. Sposób bycia, że tak powiem. Samo słowo joga oznacza w sanskrycie „zjednoczenie”. Zjednoczenie wszystkich aspektów twojego życia. Kiedy żyjesz w stanie zjednoczenia, czyli jogi, nie ma separacji między twoimi myślami a obecnym stanem. Oznacza to, że nie ma marudzenia i tęsknego myślenia o tym, jak rzeczy powinny się układać. Chociaż kultywowanie tego sposobu myślenia może zająć lata, możesz zacząć, zanim postawisz stopę na macie do jogi. Poświęć chwilę, aby docenić swoje ciało, życie i okoliczności. Dokładnie takie, jakie są. Teraz.

II. Wyzwól się spod presji OCZEKIWAŃ

W chwili, gdy zaczniesz praktykować wdzięczność, poczujesz, że ciężar oczekiwań zaczyna ustępować. Oczekiwań takich jak „Powinienem już być w stanie dotknąć moich palców u nóg…” lub „To wygląda tak łatwo na Instagramie – dlaczego nie mogę tego zrobić?!” albo „Jeśli mam ćwiczyć niektóre pozycje jogi, koniecznie muszę posiadać garderobę z lycry, która może konkurować z Jane Fonda”. Staraj się skoncentrować na sednie tego, co robisz, a nie na otoczce. Chociaż możesz być tutaj, aby spróbować znaleźć najlepszy sposób na fizyczne rozpoczęcie jogi, jestem tutaj, aby powiedzieć Ci, że najważniejsze jest, aby zacząć od tego mentalnie. Wejdź we właściwy sposób myślenia, a wtedy praktyka będzie ewoluować naturalnie, pięknie i bezpiecznie.

III. Zrozum SEDNO jogi

Joga nie polega na ekstremalnej elastyczności ani wykrzywianiu mięśni i kręgosłupa w wymyślne kształty. Chodzi o oddychanie, odnajdywanie wewnętrznej siły poprzez medytację i tworzenie wolności w ciele za pomocą podstawowych pozycji jogi. To naprawdę takie proste. Więc nie martw się o utratę wagi lub pochylenie się do tyłu (te wkrótce nadejdą). Zamiast tego zrozum, że joga to proces i styl życia. Praktyka fizyczna jest tylko jednym z członów jogi.

IV. Zwróć uwagę na ODDECH

Podczas gdy nauczyciel na jednej z lekcji jogi może nauczyć uczniów zupełnie innego stylu oddychania niż w sąsiednim studiu jogi, tak naprawdę jest tak samo. Chociaż samo ćwiczenie oddechowe może wydawać się ważne, najważniejszą rzeczą, której należy się nauczyć, jest świadomość oddechu. Niezależnie od tego, czy robisz silny wydech przez usta na zajęciach jogi Kundalini, czy napełniasz klatkę piersiową świeżym tlenem w relaksującej pozie jogi, połączenie między świadomością a oddechem jest jednym z najkorzystniejszych aspektów jogi dla początkujących. Samo rozpoczęcie zauważania wdechu i wydechu może zapewnić lepszy sen, mniejszy stres i większą świadomość chwili obecnej. Tak więc nawet jeśli nie jesteś w stanie wykonać niektórych z bardziej złożonych pozycji, wysiłek włożony w zauważenie oddechu i uważne kierowanie nim będzie miał równie głęboki wpływ na twoją praktykę. O wiele głębsze niż możliwość zarzucenia stopy za głowę.

V. Znajdź komfort w BEZRUCHU

Dla większości z nas siedzenie w miejscu jest bardzo trudne. Wolimy biegać, być zajętym i sprawdzać rzeczy z naszej listy rzeczy do zrobienia, niż po prostu być. Nawet gdy odpoczywamy, nasze dłonie bębnią na kolanach, nasze myśli wędrują w przeszłość lub przyszłość, a nasze oczy zachłannie skanują ekran smartphone’a lub telewizora (czasami wszystko na raz). Więc zanim spróbujesz wykonać najbardziej zaawansowane pozycje jogi, które możesz znaleźć na stronach lub Instagramie, wypróbuj najbardziej podstawowe zasady jogi ze wszystkich, będąc obecnym. Następnym razem, gdy będziesz czekać w kolejce, jadąc komunikacją miejską lub (a co tam!) przycupnąć w toalecie, zwróć uwagę na pokusę wyciągnięcia telefonu, aby odwrócić jego uwagę. Staraj się obserwować tę potrzebę, zamiast natychmiast jej ulegać.

VI. Naucz się PODSTAWOWYCH asan

Gdy poczujesz się gotowy na fizyczną stronę swojej praktyki jogi, możesz zacząć świadomie eksperymentować z pozycjami jogi dla początkujących. Nie musisz próbować wskakiwać w bardziej złożone pozy (hm, witamy pozycje odwrócone) ani próbować być tak giętkim, jak osoba obok ciebie. W rzeczywistości możesz rozpocząć praktykę w domu, korzystając z bezpłatnych filmów o jodze. Gdziekolwiek zaczniesz, czy to w lokalnym studiu jogi, czy z filmem o jodze online, na początek jest kilka podstaw. Zacznij od postaw lub asan jogi, takich jak pies z głową w dół, pozycja dziecka i savasana. W każdej pozie skup się na wciskaniu dłoni lub stóp w podłogę, wydłużaniu kręgosłupa i rozluźnianiu bioder. Jeśli będziesz o tym pamiętać podczas ćwiczeń, będziesz pracować z każdą pozą dokładnie tak, jak robią to nawet najbardziej oddani praktycy.

 

Namaste!

 


 

Przełożyła na PL: Kamila Witusińska-Lange – Dyrektorka kreatywna portalu magazyn.yoga.pl oraz yoga.pl (sklep). Joga, którą praktykuje od 3 lat jest dla niej jednocześnie ciągłym wyzwaniem oraz chwilami wytchnienia. Z zawodu, pasji i wykształcenia grafik komputerowy. Lubi marketing i social media. Kocha dobre książki, muzykę, jogę, treningi siłowe, zwierzęta, tatuaże i podróże (najchętniej obiera kierunek Japonii). Miłośniczka minimalistycznego życia w stylu lesswaste w zgodzie z naturą. Autorka bloga lunulalife.plŹródło: jadeyoga.com

Zostaw komentarz