TOP

Wskazówki przed pierwszymi zajęciami jogi

Udostępnij wpis:

Kiedy zaczynasz ćwiczyć jogę, prawdopodobnie masz wiele pytań dotyczących tego, w co się pakujesz 😉 Wiedza o tym, czego oczekiwać pomoże Ci poczuć się bardziej komfortowo podczas pierwszych zajęć. Oto, na co powinno się zwrócić uwagę przed pierwszymi zajęciami.

Lekcje on-line czy Studio?

Jeśli dopiero zaczynasz ćwiczyć jogę, najlepiej udać się do studia. Instruktorzy mogą przekazywać spersonalizowane informacje zwrotne, o które ciężko na większości platform internetowych lub wideo. Oczywiście zajęcia w studio są droższe, ale kiedy dopiero zaczynasz, jest to opłacalny wydatek.

Jeśli nie masz w pobliżu studia jogi, godziny zajęć nie pasują do Twojego harmonogramu lub jeśli w inny sposób udanie się do studia przeszkadza Ci w rozpoczęciu praktyki jogi, zajęcia wideo są całkowicie akceptowalnym rozwiązaniem. Najważniejszą rzeczą do zapamiętania jest wyszukiwanie filmów stworzonych przez sprawdzonych instruktorów jogi, które są przeznaczone dla początkujących. Najważniejsze, aby instrukcje na wideo były klarowne i bezpieczne, z mnóstwem słownych wskazówek dotyczących ustawienia ciała.

Co założyć?

Chociaż może się wydawać, że musisz ubrać się w designerskie ubrania do jogi, to nic bardziej mylnego. Na pierwsze zajęcia zabierz to, co już masz pod ręką i postaraj się, aby wszystko było tak proste, jak to tylko możliwe. Oto kilka wskazówek:

Buty – joga jest najczęściej wykonywana boso. Czasami można spotkać ludzi w skarpetkach lub butach, ale często jest to spowodowane urazem lub stanem chorobowym. Jeśli czujesz się nieswojo, zdejmując buty przed nieznajomymi, idź na kompromis, zakładając skarpetki do jogi.

Spodnie – istnieje wiele różnych spodni do jogi, ale nie musisz kupować specjalnej pary przed pierwszymi zajęciami. Odpowiednie są wszelkie wygodne spodnie (np. leginsy) do ćwiczeń lub szorty. Unikaj spodni, które się nie rozciągają, takich jak dżinsy. Po kilku zajęciach możesz zdecydować, że potrzebujesz spodni, które są krótsze, dłuższe, luźniejsze, z wyższym stanem lub nie opadają za każdym razem, gdy się rozciągasz. To dobry czas na zakupy.

Top – dopasowana góra najlepiej sprawdza się podczas jogi. Duże workowate koszulki, a nawet luźne koszule zsuwają się za każdym razem, gdy się pochylasz… a będziesz się schylać bardzo często. Bluzki bez rękawów są popularne, ponieważ zapewniają swobodę ruchów w ramionach i ramionach. Noś dowolny biustonosz, który preferujesz do ćwiczeń (najlepiej taki, który nie krępuje ruchów).

Co przynieść?

Ogólnie rzecz biorąc, jedyne, co musisz przynieść ze sobą na pierwsze zajęcia, to pozytywne nastawienie i otwarty umysł. Oczywiście istnieje wiele akcesoriów, które z czasem możesz dodać do swojego arsenału jogi, ale zacznij od małych i prostych rzeczy.

Mata – jeśli wybierasz się na swoje pierwsze zajęcia, nie martw się o matę, jeśli jej nie masz. Większość miejsc do uprawiania jogi wynajmuje maty. Chodząc regularnie na zajęcia lub ćwicząc w domu, będziesz chcieć zainwestować we własną matę. Chociaż możesz pokusić się o zakup taniej maty, jeśli naprawdę jesteś zaangażowany w praktykę jogi, warto zainwestować w matę wysokiej jakości. Wspierająca ciało, dobrze wykonana mata, która zapewnia dobrą przyczepność i długotrwałą trwałość, robi różnicę.

Butelka z wodą – jeśli wybierasz się na „hot jogę”, pamiętaj, aby zabrać ze sobą wodę. W przypadku innych rodzajów jogi możesz zaczekać do końca zajęć, aby się napić.

Ręcznik – jeśli dużo się pocisz weź ze sobą ręcznik na zajęcia.

Inne akcesoria – studia zapewniają klocki, koce i paski. Twój nauczyciel powie ci, które rekwizyty są potrzebne na każdej klasie, ale jeśli nie, chwyć za klocek i pasek, na wypadek, gdybyś potrzebował/a pomocy, aby wejść w pozycję.

Jak się przygotować?

Piękno jogi polega na tym, że wymaga ona bardzo niewiele poza własnym ciałem. Przygotowanie jest proste, ale jeśli jesteś nowy, zawsze dobrze jest przyjść na zajęcia trochę wcześniej, aby pomóc się zaaklimatyzować. Oto kilka innych wskazówek, o których należy pamiętać…

Zapoznaj się z pozycjami przyjaznymi dla początkujących – niektóre z nich mogą wydawać się przytłaczające, gdy po raz pierwszy ćwiczysz jogę. Na szczęście z pomocą Internetu łatwo jest poznać podstawowe pozycje, dzięki czemu będą one wydawały się na wpół znajome, gdy po raz pierwszy usłyszysz wskazówki instruktora. Nie musisz ćwiczyć pozycji z wyprzedzeniem, ale przeczytaj ich nazwy i spójrz na ich zdjęcia.

Unikaj ciężkich posiłków przed zajęciami – kiedy zaczynasz się ruszać, wszystko się zaciska i możesz zacząć czuć się źle, jeśli żołądek jest przepełniony. Możesz zjeść lekką przekąskę godzinę lub dwie przed zajęciami.

Zacznij od podstaw – jeśli jesteś zupełnie nowy/a w jodze, poinformuj instruktora przed rozpoczęciem zajęć. Instruktor będzie wtedy wiedział, aby na ciebie oko podczas zajęć i w razie potrzeby oferować dodatkowe wskazówki. Ważne jest również, aby poinformować instruktora, jeśli masz jakiekolwiek urazy lub jesteś w ciąży. Wszystkie te informacje dają instruktorowi możliwość uczynienia Twoich pierwszych zajęć komfortowymi i prostymi w odbiorze.

Przygotuj się, jeśli pojawiłeś/aś się wcześniej – jeśli zdarzyło Ci się być wcześnie na zajęciach, jest to idealny moment, aby wybrać miejsce w sali. Przebywanie w środku to świetny sposób na obserwowanie, jak poruszają się inni wraz z nauczycielem, który będzie Cię wspierał podczas zajęć. Pamiętaj również, aby wcześniej skorzystać z łazienki, aby uniknąć wychodzenia podczas zajęć.

Wskazówki

Nie ma lepszego sposobu na naukę niż działanie, ale pierwsza praktyka może wydawać się przytłaczająca. Uczysz się nowych pozycji fizycznych, słyszysz nową terminologię i zanurzasz się w nowym środowisku. Najważniejszą rzeczą do zapamiętania jest ciągłe oddychanie i skupienie się na sobie, a nie na osobach wokół ciebie. Z czasem wszystko stanie się łatwiejsze, więc daj z siebie wszystko i pamiętaj o następujących wskazówkach:

Patrz i słuchaj – niezależnie od tego, czy jesteś na zajęciach jogi, czy korzystasz filmów na internecie, uważnie obserwuj ustawienie instruktora. W tym przypadku uważność odnosi się do dokładnego ustawienia ciała w każdej z pozycji. Bezpieczne ustawienie jest bardzo ważne, aby zmaksymalizować korzyści z każdej pozycji i zminimalizować ryzyko kontuzji. Kiedy po raz pierwszy uczysz się pozycji, możesz rozejrzeć się po pokoju, aby zobaczyć, co robią wszyscy inni, ale zwróć się do nauczyciela po podstawowe instrukcje. Słuchaj także wskazówek werbalnych, gdy opisuje, jak wykonać każdą pozycję. Istnieją pewne korekty, których możesz nie być w stanie wizualnie rozróżnić, ale słuchając i wykonując mikro-korekty swojego ciała, korzyści z pozycji będą większe.

Pozostań pozytywny/a – nie czuj się źle, jeśli nauczyciel poprawi twoje postawy. Praktyczne instrukcje mogą być niezwykle pomocne w nauce. Staraj się nie oceniać siebie surowo w porównaniu z tym, co inni robią na swoich matach. Joga to praktyka osobista, a umiejętności i cele każdego są inne. Nie trać ducha i zachowaj poczucie humoru. Śmiej się, jeśli wypadniesz z pozycji, uśmiechnij się, gdy sprawy stają się trudne. Baw się dobrze!

Zaufaj swojemu osądowi – pamiętaj, że twoja praktyka jest osobista. Nikogo innego nie ma w twoim ciele, więc kieruj się własnym osądem, co możesz, a czego nie możesz zrobić. Z biegiem czasu nauczysz się dostrzegać różnicę między czymś, czego możesz się bać lub myślisz, że nie możesz zrobić, a czymś, co jest dla Ciebie bolesne lub prawdopodobnie niebezpieczne. Nie ma pośpiechu, aby przyjąć jakąś konkretną pozę. Słuchaj swojego ciała i szanuj to, co ci mówi o tym, jak ćwiczyć.

Zadawaj pytania – być może najważniejszą wskazówką jest zadawanie pytań, gdy czegoś nie rozumiesz. Jeśli chodzi o głębsze zanurzenie się w jodze, instruktorzy niemalże zawsze chętnie dzielą się swoją wiedzą. Pytania dotyczące określonych pozycji fizycznych najlepiej kierować do nauczyciela, w trakcie lub po zajęciach.

Etykieta na zajęciach

Zdrowy rozsądek i zwykła uprzejmość są podstawą dobrej etykiety w każdej sytuacji. Przyjdź na praktykę z otwartym sercem i otwartym umysłem. Nigdy nie bój się pomagać innym, nawet jeśli bierzesz dodatkowy blok dla swojego sąsiada lub robisz miejsce dla kogoś, kto się spóźnił. Joga powinna być bezpieczną i przyjazną przestrzenią dla wszystkich. Jednak jeśli denerwujesz się rozpoczęciem jogi, istnieje kilka kwestii dotyczących etykiety, które są specyficzne dla zajęć i studiów jogi.

Wycisz swój telefon – wyrób taki nawyk zaraz po wejściu na zajęcia. Będziesz zawstydzony, jeśli Twój telefon zadzwoni podczas zajęć i jest to główne rozproszenie uwagi instruktora i innych uczniów. Jeśli zapomnisz, a telefon zadzwoni, przyznaj się do tego i natychmiast wyłącz dzwonek. Nigdy nie odbieraj telefonów ani nie wysyłaj SMS-ów podczas zajęć.

Przybądź na czas – przyjdź co najmniej 10 minut przed planowanym rozpoczęciem zajęć, aby mieć czas na zameldowanie, odłożenie maty i udanie się do łazienki, jeśli to konieczne. Jeśli spóźnisz się, nie wchodź na zajęcia później niż 10 minut po ich rozpoczęciu. Poczekaj na następne zajęcia lub kolejny dzień.

Szanuj przestrzeń innych – kiedy zapytaliśmy uczniów jogi, jakie sytuacje na zajęciach są najbardziej dla nich irytujące, najczęstszą odpowiedzią było „ludzie wchodzący na moją matę”. Tak, wydaje się, że jest to mały problem, a czasami jest to trudne w naprawdę zatłoczonym pokoju, ale staraj się unikać nadepnięcia na maty innych uczniów, gdy przechodzisz przez pokój. Ponadto, jeśli uczęszczasz na zajęcia, które są zwykle zatłoczone, połóż matę dość blisko osoby obok siebie, aby było wystarczająco dużo miejsca dla wszystkich. Zawsze bądź gotów przesunąć matę, aby zrobić miejsce dla innego ucznia.

Szanuj nauczyciela – wchodząc na zajęcia jogi, zapisujesz się, by szanować nauczyciela przez następną godzinę. W połowie zajęć możesz odkryć, że ten nauczyciel, playlista lub styl jogi ci nie odpowiadają, ale powinieneś kontynuować zajęcia, postępować zgodnie z instrukcjami nauczyciela, zrobić savasanę i przyjąć to doświadczenie. Wyjście z klasy w środku zajęć rzadko jest uważane za dobre.

Nie pomijaj Savasany (!) – twój końcowy relaks na savasanie jest ważną częścią Twojej praktyki. Nie opuszczaj zajęć wcześniej. Jeśli musisz, powiedz nauczycielowi przed rozpoczęciem zajęć i weź krótką savasanę przed wyjściem. Po prostu nie rób z tego nawyku.

Do zobaczenia na zajęciach! 🙂

Autorka: Kamila Witusińska-Lange – Dyrektorka kreatywna portalu magazyn.yoga.pl oraz yoga.pl (sklep). Joga, którą praktykuje od 3 lat jest dla niej jednocześnie ciągłym wyzwaniem oraz chwilami wytchnienia. Z zawodu, pasji i wykształcenia grafik komputerowy. Lubi marketing i social media. Kocha dobre książki, muzykę, jogę, treningi siłowe, zwierzęta, tatuaże i podróże (najchętniej obiera kierunek Japonii). Miłośniczka minimalistycznego życia w stylu lesswaste w zgodzie z naturą. Autorka bloga lunulalife.pl

Zostaw komentarz