TOP

Psychologia wnętrz

Udostępnij wpis:

Tradycyjne feng shui zostało stworzone, aby sprzyjać człowiekowi. Jego celem jest pomoc w doborze najlepszego miejsca i jak najpełniejsze jego wykorzystanie.

Od tysięcy lat feng shui wykorzystywane jest w Chinach i na świecie. Zaczęło się od obserwacji natury, kiedy to Mistrzowie dzięki swoim spostrzeżeniom związanym z analizą zjawisk przyrodniczych oraz ogromu zebranej wiedzy doprowadzili do stworzenia kanonu pewnych zasad, opartych na wyliczeniach statystycznych. Chciałabym Państwa wprowadzić w temat tradycyjnego feng shui. Wprowadzić do domu aranżowanego zgodnie z tą sztuką.

Wyobraźcie sobie, że idziecie meandrującą ścieżką do swojego domu. Przed wejściem stoją kwiaty, przestrzeń jest zadbana, uporządkowana. To, co widzicie, cieszy wasze oko. Tam jest fontanna, rosną kwiaty wokół… Bardzo chcecie wejść do środka! Kiedy wchodzicie, wchodzi także do waszego mieszkania energia. Jaka ona jest, zależy od tego, co znajduje się na zewnątrz.

Oprócz tego, że widzimy ładne, zdrowe kwiaty i wijącą się ścieżkę, istotne będzie wyliczenie, jakie gwiazdy mamy w drzwiach wejściowych. Gwiazd – energii jest dziewięć, mają swoją charakterystykę, oznaczają określone zawody, cechy charakteru, kolory, kształty etc. Ekspert feng-shui wylicza gwiazdę, tworzy wykres energii dla danego domu. Załóżmy, że z obliczeń wychodzi gwiazda wody 4. Zabieramy ją ze sobą do środka domu. Jest to gwiazda m.in. dla artystów. Oznacza, że mieszkańcy będący artystami wykorzystują tę energię i tworzą swoje dzieła, np. malują obrazy czy rzeźbią. Jednak możliwe, że ktoś inny wykorzysta ten artyzm w odmienny sposób, tworząc np. zapierające dech w piersiach strony internetowe. Energia, która wchodzi z zewnątrz, już wspiera mieszkającą osobę. Jeśli jest artystą, daje jej to, czym się zajmuje, a ona to wykorzystuje. Ta sama energia 4 może być różnie spożytkowana – jest dobra także dla osób pracujących na uczelni i pomaga w odniesieniu sukcesu akademickiego.

Jeśli wprowadzona energia pozostaje przez domowników niewykorzystana, może powodować np. romanse pozamałżeńskie (w przypadku gwiazdy 4), dlatego dobrze byłoby zająć się czymś, co pozwoli ją wykorzystać, np. zacząć malować, chodzić na wernisaże.

W domu mamy osiem sektorów. Osiem różnych kombinacji energii, gwiazd, które reprezentują: zachowania ludzkie, cechy charakterologiczne, kierunki, części ciała. W analizie jest też centrum domu, które pokazuje, jakie są tendencje, dla kogo dom jest. Kombinacje w centrach mogą być różne, co oznacza, że każdy dom ma swoją. To, co jest w domu, jakie są kombinacje, zależy od jego ustawienia, roku, kiedy budynek powstał. Dom ma swoją unikalną energetykę. Dużo piszę o energii, bo wszystko jest energią, także my nią jesteśmy. Tworzymy wnętrze swoim działaniem, swoimi decyzjami, gdzie będzie okno, gdzie planujemy zrobić schowek, a gdzie sypialnię.

To mieszkańcy, nadając kierunek aranżacji, tworzą energię we wnętrzu. Nawet jeśli to architekt projektuje, konsultuje wszystko z właścicielami. Z kolei nie wnosząc wkładu w aranżację, zgadzają się na taką energię, jaka tam jest.

Kontynuując wątek początkowy, wchodzimy do domu i co widzimy? Mnóstwo porozstawianych dzieł artystycznych twórcy mieszkającego w tym domu. Jest pracownia, gdzie energia twórcza znajduje swoje ujście. Energia jest wykorzystana.

W części domu, gdzie mamy kuchnię, jest ruch. Na ogół jest to miejsce, gdzie dużo się dzieje, często tu przebywamy. Mówi się o kuchni, że jest sercem domu, więc dobrze byłoby, aby tam znajdowała się dobra energia, która aktywuje się właśnie poprzez ruch.

Jeśli np. w kuchni zgodnie z analizą byłaby gwiazda góry 8, odpowiadająca obecnie za zdrowie, to możemy mieć problemy zdrowotne, ponieważ w tym przypadku potrzebujemy ciszy i spokoju.

Dalej idziemy do sypialni, analiza pokazuje, że mamy tam właśnie gwiazdę góry 8. Jest to dobre miejsce do spania, wykorzystujemy energię, która da nam zdrowie i dobre relacje z innymi. Przyjmujemy to, co daje gwiazda, korzystamy z energii i potencjału miejsca.

 

 

Patrzymy również na kierunki. Mamy osiem sektorów, a w każdym z nich jest jakiś kierunek: północny, północno-zachodni, zachodni, południowo-zachodni, południowy, południowo-wschodni, wschodni, północno-wschodni. Sprawdzamy, czy kierunek będzie w jakiś sposób korzystny. Także każdy z nas ma swoje dobre i złe kierunki, które obliczamy na podstawie daty urodzenia. Jeden z dobrych kierunków domu to Fu Wei, co oznacza stabilizację, i może mieścić się w jednym z 8 kierunków, najbardziej yin.

Uważnie analizujemy każdy z pozostałych sektorów domu i sprawdzamy, czy te kombinacje się „kłócą”, czy też nie, i do czego one służą. Jeśli są w konflikcie, to po to właśnie jest feng shui, żeby – z jednej strony – wprowadzać harmonię, a z drugiej – wykorzystywać potencjał, czyli aranżować pomieszczenia, funkcje zgodnie z kombinacjami energii, które tam są.

W naszej wędrówce po domu dochodzimy do miejsca pracy. Jeśli pracujemy w domu, idealna będzie kombinacja, która stwarza przestrzeń do skupienia się, myślenia. Moi klienci często mówią, że mając gabinet w domu, pracują w innym miejscu, np. w salonie, bo lepiej im tam się siedzi i myśli. A do gabinetu wchodzą wyłącznie wówczas, kiedy trzeba posprzątać.

W miejscu pracy prawnika dobrą gwiazdą będzie 6. Jeśli natomiast pozostanie ona niewykorzystana, może oznaczać sprawy w sądzie czy serie mandatów.

Jeżeli w pomieszczeniu mamy energię, która nie jest dobra, to lepiej nie przebywać tam często, a wykorzystać tę przestrzeń na to, co potrzebne, ale okazjonalnie.

Tam, gdzie często mamy przebywać: w salonie, sypialni, gabinetach, pokojach dzieci, tam powinny być zharmonizowane energie, które wpływają na skupienie dzieci przy biurku, dobry, głęboki sen, regenerację sił i wypoczynek.

To, jakie są kombinacje gwiazd w danym domu, jest wynikiem głębokiej analizy, sprawdzenia zarówno terenu wokół, działki, otoczenia, jak i samej bryły domu, daty powstania budynku. Istotne jest, kiedy osoby się wprowadziły, czy robiły generalny remont etc.

Analizując wszystkie pokoje, wszystkie osiem sektorów, wprowadzamy harmonię, stosujemy odpowiednie kształty, kolory, dobieramy funkcje, aranżujemy wnętrze, dodając potrzebne przedmioty.

Dom, mieszkanie to nasza przestrzeń. Analizując jej zagospodarowanie, poznajemy siebie, patrzymy, jakie są energie, co możemy zrobić, żeby tak naprawdę pomóc sobie, swojej rodzinie, ale też innym na zewnątrz. To, jacy jesteśmy sami ze sobą, ma przełożenie na relacje z innymi, ze światem. To jest nasza przestrzeń, w której możemy zrobić zmiany. Jeśli mamy chęć i świadomość, możemy pokierować energię w stronę rozwoju, dobrobytu.

Przestrzeń zaprojektowana zgodnie z feng shui ma kumulować to, co pomyślne dla nas, zatrzymywać to, co dobre, i powinniśmy to wykorzystywać. To ma być dystrybuowane po całym domu, czyli potrzebujemy też ruchu, robimy balans między zatrzymywaniem i ruchem.

Feng shui stara się przywrócić równowagę energii w domu

Mamy wpływ na siebie, bo to my zarządzamy sobą, swoją energią. Tak samo w domu. Podejmujemy decyzje, co jak ma wyglądać, jakich zmian dokonamy, na samym początku decydujemy, jak postawimy dom, w jakim kierunku na działce, gdzie będą pomieszczenia reprezentacyjne, funkcjonalne, gdzie gospodarcze itp.

Feng shui bez człowieka nie istnieje, bo pusty dom nie ma energii, to my ją wprowadzamy, mieszkając tam.

Różne są aspekty związane z mieszkaniem w domu. Niektórym osobom w tym samym domu mieszka się dobrze, doświadczają przyjemności bycia tam, cieszą się dobrym zdrowiem, inne zaś mają poczucie dyskomfortu lub kłopoty ze zdrowiem.

W zależności od tego, co zrobimy w określonych miejscach, jak zaaranżujemy przestrzeń, możemy też dowiedzieć się, w którym kierunku zmierzają nasze finanse – np. odpowiednie ustawienie, obecność okien, kolory ścian pozwolą nam określić, czy finanse są wzmacniane, czy blokowane.

Do profesjonalnej analizy feng shui potrzebujemy rzut mieszkania. Na nim, zgodnie z zebranymi danymi, określa się sektory, znajdując środek domu. Wizualnie analiza wygląda jak tort podzielony na osiem kawałków.

Czasami jeden pokój może znajdować się w więcej niż jednym „kawałku tortu”, czyli w kilku kombinacjach energii (cyfr).

Robiąc analizę i wprowadzając zalecenia, wykorzystując potencjał miejsca, pomagamy wszystkim domownikom. W domu najważniejsze jest zdrowie mieszkańców, dlatego dużą wagę kładziemy na energię 8 górską. Ona wypada w różnych miejscach, w zależności od wykresu. Kluczowe jest, aby to miejsce znaleźć, odpowiednio zaaranżować, aby regenerować się przez noc i w pełni sił zacząć nowy dzień.

W domach piętrowych mamy więcej przestrzeni do zagospodarowania, ponieważ każdy poziom jest wykorzystywany.  Tam również mamy osiem sektorów i energie do wykorzystania.

Zadbane otoczenie i porządek wewnątrz też wpływa na energię. I od tego dobrze zacząć.

 


 

Autorka: Elżbieta J.Górska
http://www.psychologiawnetrz.pl/

Zostaw komentarz