TOP

Opanuj hormony stresu

Udostępnij wpis:

Pogrążeni w rozmyślaniach wchodzimy na przejście dla pieszych. Nagle nadjeżdżające auto wpada na pasy. W ostatniej chwili udaje nam się uskoczyć na bok. Jesteśmy cali i zdrowi. Pozostał tylko szok, strach i zaskoczenie. Co sprawia, że w ułamkach sekundy nasz organizm potrafi ocenić sytuację i zareagować tak, by ochronić nasze życie i zdrowie? Nasza podświadomość i hormony stresu.

Nawet gdy poruszamy się w zamyśleniu, nasz organizm rejestruje za pomocą zmysłów wszystko, co nas otacza. W naszym ciele w milisekundach dochodzi do bardzo wielu złożonych procesów, mających na celu zareagowanie na zaistniałą sytuację obroną lub ucieczką przed zagrożeniem. W takiej sytuacji wysyłany jest impuls z układu współczulnego do nadnerczy, organu wytwarzającego hormony stresu – adrenalinę i kortyzol, by te dostały się do organizmu. Pierwszy z nich, po przedostaniu się do naszego organizmu, powoduje wzrost ciśnienia tętniczego, przyspiesza akcję serca, rozszerza źrenice i oskrzela, przyspiesza proces dostarczania glukozy do mięśni i wątroby. Dodatkowo hamuje perystaltykę jelit, wydzielanie soków trawiennych i śliny. Drugi hormon powoduje zwiększenie stężenia glukozy w krwi.

Niestety, w dzisiejszych czasach wytwarzamy w swoim umyśle poczucie ciągłego zagrożenia. Boimy się o zdrowie swoje i najbliższych. Z obawą myślimy o przyszłości, próbując możliwie jak najlepiej zabezpieczyć się finansowo. Niedotrzymanie goniących nas terminów w pracy wywołuje strach. Zewsząd spływają do nas informacje o kataklizmach, rozbojach czy chorobach. Żyjąc w takim środowisku, mamy codzienne poczucie zagrożenia, na które organizm odpowiada w ten sam sposób – pompując do organizmu hormony stresu. Przewlekły i długotrwały stres wywołuje zmiany w naszym ciele fizycznym. Większość naszych organów przestaje prawidłowo funkcjonować, zachodzą zmiany w wyglądzie zewnętrznym. Na poziomie emocjonalnym i psychicznym także dochodzi do całkowitego rozchwiania równowagi.

Odwróćmy ten mechanizm dzięki jodze. Wykonując kilka prostych asan odprężających rejon nadnerczy, sprawiamy, że powraca on do naturalnego stanu. Pozycje przedstawione poniżej pozwolą ci uspokoić oddech, unormować pracę serca oraz rozluźnić nadmiernie napięte mięśnie. Okolice dolnych pleców odpowiadają za krytyczne postrzeganie świata – rozluźniając je, pozwolimy sobie spojrzeć pozytywnie na to, co nas otacza.

Pavana Muktasana

Sposób wykonania: Przygotuj dwa krzesła. Połóż na nich koc, na którym usiądziesz, a przed sobą wałek i koc złożony na pół. Z wydechem połóż brzuch i klatkę piersiową na wałku, a na dodatkowym kocu umieść przedramiona, trzymając dłońmi za łokcie. Oprzyj wygodnie głowę.

Czas: 1 do 5 minut.

W pozycji: Dbaj, aby twój brzuch pozostawał rozluźniony. Niech to przynosi odprężenie dla umysłu. Rozluźnij barki i kark. Skóra na plecach rozszerzona.

Wskazania i korzyści: Pozycja dobra dla osób początkujących, mających ograniczenia w biodrach. Dzięki tej modyfikacji możesz wykonać skłon w przód, zachowując proste plecy i wydłużony brzuch.

Pavana Muktasana

Sposób wykonania: Usiądź na krześle, rozstaw stopy i kolana szerzej niż boki tułowia. Z wydechem pochyl się do przodu, chwyć dłońmi za łokcie i opuść głowę w dół.

Czas: 1 do 5 minut.

W pozycji: Rozluźniaj plecy. Wykorzystuj ręce, aby rozciągać boki ciała.

Wskazania i korzyści: Pozycja dobra dla osób, u których elastyczność miednicy jest większa, ale tyły nóg pozostają sztywne. Mimo tych ograniczeń możemy rozluźniać rejon nadnerczy, uspokajać przeponę i wydłużać dolne plecy.

Adho Mukha Virasana


Sposób wykonania: Uklęknij, po czym usiądź na piętach, rozsuń kolana szerzej niż boki tułowia. Z wydechem wyciągnij się do przodu i ustaw dłonie na szerokość barków, wyprostuj łokcie i opuść głowę.

Czas: 1 do 5 minut.

W pozycji: Dociskaj pośladki do pięt i jednocześnie wyciągaj ręce w przód. Wydłużaj kręgosłup i boki ciała. Rozluźnij twarz i kark. Plecy nie powinny być nadmiernie napięte.

Wskazania i korzyści: Dla osób zaawansowanych, u których elastyczność kolan i bioder pozwala zachowywać pośladki na piętach. Ważne, aby mimo utrzymywania pracy, móc w pełni odprężyć się i zrelaksować.

Adho Mukha Virasana

Sposób wykonania: Połóż przed sobą wałek, a na nim koc złożony podłużnie na pół. Na tym połóż koc złożony w kostkę. Uklęknij przed wałkiem, po czym usiądź na piętach. Rozsuń kolana szerzej niż wałek. Z wydechem pochyl się do przodu i połóż klatkę piersiową na wałku, a przedramiona na kocu. Trzymaj rękami za łokcie. Oprzyj głowę.

Czas: 1 do 5 minut.

Wskazania i korzyści: Użycie pomocy pozwala osobom niedoświadczonym czerpać korzyści z wykonywania tej asany. Dolne plecy, w tym nadnercza, mogą w pełni wydłużyć się i rozszerzyć. Dzięki temu pojawia się uczucie rozluźnienia. Brzuch się odpręża i dzięki temu umysł się wycisza.

W pozycji: Rozluźniaj brzuch i jednocześnie dłońmi wydłużaj boki ciała. Plecy, mimo rozciągania, niech pozostają miękkie.

Paschimottanasana

Sposób wykonania: Usiądź na podłodze, wyprostuj nogi i połóż na nich wałek. Na wdechu unieś ręce, a z wydechem pochyl się do przodu i chwyć stopy. Unieś głowę, zrób wdech, a z wydechem zegnij łokcie i wyciągnij kręgosłup w przód. Oprzyj głowę na wałku. Czas: 1 do 3 minut.

W pozycji: Dbaj, by nogi były proste a uda napięte. Zginając łokcie, i odsuwając barki od uszu, wyciągaj się do przodu.
Wskazania i korzyści: Pozycja tylko dla osób zaawansowanych. Dzięki wykonywaniu jej umysł głęboko się wycisza.

Marek Bednarski – Dyplomowany nauczyciel jogi metodą B.K.S. Iyengara stopnia Intermediate Junior III, posiadający certyfikat zgodności nauczania metodą IYENGARA. Ukończył kurs fizjoterapii. Fabryka Energii – Centrum Jogi Wrocław www.fabrykaenergii.pl

Zostaw komentarz