TOP

Oczyszczanie i odżywianie

Udostępnij wpis:

Trzy podstawowe zasady Ajurwedy – tradycyjnego systemu medycyny indyjskiej – to oczyszczanie, odżywianie i odmładzanie, które mają na celu pomóc nam żyć najdłużej i najzdrowiej jak to tylko możliwe. 

OCZYSZCZANIE

Najlepszy moment na detoksykację to czas zmiany pory roku – okolice równonocy jesiennej to świetny moment, by oczyścić się z gorąca nagromadzonego latem, za to równonoc wiosenna to dobry czas, by pozbyć się zimowego śluzu. Dokładne oczyszczenie wzmocni również twoje poczucie pewności siebie, poprawi samopoczucie i doda wigoru, byś mógł w pełni cieszyć się nadchodzącą porą roku.

Podczas detoksykacji odświeżasz ciało i umysł, dlatego ważne jest to, by nie skupiać się jedynie na oczyszczeniu organizmu, ale również by właściwie odżywiać go później. To tak, jak pielenie ogrodu przed rozrzuceniem kompostu by nasiona mogły się rozwijać, lub usuwanie starej farby przed położeniem nowej. Łatwiej jest pracować, gdy ma się czyste konto.

1) Jeden z najprostszych sposobów, by zacząć detoksykację kosztuje bardzo niewiele. Ciepła woda jest wspaniałym lekarstwem i bardzo pomaga w oczyszczaniu. Pomyśl o zmywaniu: jeśli masz tłusty talerz i używasz zimnej wody, tłuszcz będzie po prostu krzepnąć. Jednak gdy użyjesz ciepłej wody, tłuszcz stopnieje. Pij swobodnie przez cały dzień. Mocne herbaty także przyczyniają się do zwiększenia przemiany materii, ożywienia trawienia i oczyszczenia układu pokarmowego. Three Ginger i Revitalise to najbardziej rozgrzewające herbaty z linii Pukka.

2) Sok z aloesu jest silnie oczyszczającą substancją. Działa też jak odmładzający tonik. Pij jedną lub dwie łyżeczki rano, najlepiej na czczo. Możesz spożywać go dwa lub trzy razy dziennie. Używaj w 100% organicznego soku z aloesu. Staraj się, by wyciśnięty był z całej rośliny, gdyż taki zawiera więcej kojących składników.

3) Najbardziej znaną receptą Ajurwedy na regulację i oczyszczanie układu pokarmowego jest Triphala. Trzy indyjskie owoce – amla (bogata w przeciwutleniacze), haritaki i bibhitaki – są używane razem od tysięcy lat do usuwania toksyn z przewodu pokarmowego, odżywiania tkanek i nawilżenia jelita bez podrażniania elementów układu pokarmowego.

4) Każdego dnia zażywaj Clean Greens, mieszankę kilku najlepszych naturalnych składników pokarmowych o wysokiej zawartości chlorofilu, aby cały twój organizm mógł czerpać korzyści z zielonego barwnika i jego alkalizujących właściwości.

5) Masaż jest również ważnym elementem praktyki oczyszczania, odżywiania i odmładzania Ajurwedy. Regularnie masuj się od głowy do stóp używając 100 ml ciepłego organicznego oleju sezamowego. Zostaw olej na ciele przez 10 minut. Następnie zmyj go gorącą wodą podczas kąpieli lub pod prysznicem. W ten sposób rozciągniesz powierzchnię skóry i głęboko ją oczyścisz.

6) Aby zoptymalizować oczyszczanie twoja praktyka jogi może zawierać pozycje, które są dynamiczne, ekspansywne i stymulujące, co z kolei kładzie nacisk na wydalanie przez płuca. Ćwicz ze zwiększonym naciskiem na oddychanie. Wykonuj pozycję powitania słońca (Suryanamaskar), dopóki się nie rozgrzewasz, a twój oddech nie będzie głęboki. Następnie dołącz skłony do tyłu i do przodu, by otworzyć klatkę piersiową. W stymulacji nerek i płuc pomogą pozycje takie jak ryby (Matsyasana), koło (Chakrasana), wielbłąd (Ushtrasana) i tygrys (Vyagrasana). Pamiętaj, że Ajurweda to styl życia i że oczyszczanie, trawienie i odmładzanie są niezbędne do osiągnięcia jego pełni.

TRAWIENIE

Trawienie to najważniejszy element zdrowia. Ajurweda idzie nawet tak daleko, by posunąć się do stwierdzenia, że słabe trawienie prowadzi do wszystkich chorób. Metafora ognia służy wyjaśnieniu, jak działa trawienie. Ciepły ogień dobrze rozpala się z dobrej jakości suchego drewna, które dorzuca się do ognia we właściwym czasie, w odpowiednie miejsce i z dużą ilością powietrza do podsycania płomieni. Jeśli dodasz duże, mokre polano, ogień dymi i przygasa a samo polano skwierczy. Jeśli nie pracujesz odpowiednio nad ogniem – ten zgaśnie. I tak samo jest z trawieniem. Znane jako Agni w Ajurwedzie zdrowe trawienie umacnia odporność, oczom nadaje blask a całemu ciału dodaje ciepły połysk. Zdrowy ogień trawienny sprawia, że promieniejesz. W bardziej klasycznych kategoriach Ajurwedy, Agni opisany jest jako ogrzewający, oświetlający (usuwa ciężkość), jasny, wyraźny, ostry i przenikliwy, w smaku i zapachu drażniący (pikantny). Pomyśl o słońcu. Jest gorące, piekące i zmienne, jak agni. Chcesz, żeby właśnie takie było twoje trawienie.

ODMŁADZANIE

Wszyscy chcemy czuć się świetnie. Życie jest znacznie trudniejsze, gdy nie czujemy się najlepiej. By podążyć w tym kierunku, naszym celem winno być nieustanne odnawianie i uzupełnienie stanu naszego zdrowia. Proces ten nazywany jest „odmładzaniem”, w Ajurwedzie znany także jako „rasayana” (ang. „the path of juice”).

Podążanie za odmładzającymi praktykami, przyspiesza proces wyjścia z choroby, poprawia stan umysłu i intelektu, sprzyja długowieczności i opóźnia objawy starości. Właśnie dlatego „odmłodzić” oznacza dosłownie „uczynić ponownie młodym”. Niektórzy gerontolodzy (specjaliści zajmujący się procesem starzenia się organizmu – przyp. tłum.) uważają, że powinniśmy z łatwością żyć ponad sto lat. Czy nie byłoby to wspaniałe? Jest wiele rzeczy, które możesz zrobić, aby się odmłodzić. Oprócz oczyszczania i zdrowego trawienia, istotna jest wewnętrzna cisza medytacji i wspaniała moc ziół. Medytacji naucz się od dobrego nauczyciela, który może pomóc ci na drodze do wewnętrznego spokoju.

To najlepszy sposób, aby odmłodzić cały organizm. Jako zielarz widzę korzyści z odmładzania w mojej klinice. Regularnie używam ziół, takich jak ashwagandha, imbir, amla, shatavari, żeńszeń, tulsi i kurkuma, które pomagają odbudować i przywracać pierwotny stan organizmu. Dzięki nim ludzie lepiej przystosowują się do wyzwań w swoim życiu. Wiele roślin zawiera subtelne odżywcze składniki, które mogą wydłużyć twoje życie i znacznie poprawić jego jakość.

AUTOR: SEBASTIAN POLE – JEST MIŁOŚNIKIEM AYURVEDY ODPOWIEDZIALNYM ZA DZIAŁ ZIELARSKI W FIRMIE PUKKA HERBS, KTÓRA OFERUJE ORGANICZNE AYURVEDYJSKIE ZIOŁA I HERBATY.