TOP

Neuronauka: dlaczego medytacja działa?

Udostępnij wpis:
Istnieje pięć głównych kategorii fal mózgowych, z których każda odpowiada różnym czynnościom. Medytacja umożliwia nam przejście od fal mózgowych o wyższej częstotliwości do częstotliwości niższych, co aktywuje różne ośrodki w mózgu.

Jak jogini wiedzieli od wieków, a naukowcy mogą teraz udowodnić, korzyści płynące z medytacji są ogromne. Medytacja jest prawdopodobnie najważniejszym instrumentem do okiełznania mocy myśli, pielęgnowania spokoju, jasności i szczęścia. Nauka trenowania mózgu i skupiania uwagi jest kluczowa dla rozwoju i kultywowania szczytowej wydajności w każdym przedsięwzięciu.

Długoletni psychoterapeuta dr Ron Alexander, autor książki Wise Mind, Open Mind, mówi o MIND STRENGTH (ang. siła umysłu), czyli odporności, skuteczności i inteligencja emocjonalna, które pojawiają się, gdy zaczynamy proces kontrolowania umysłu. Siła umysłu jest jednym z najbardziej wzmacniających narzędzi, jakie możemy zastosować, aby wpływać i ulepszać wszystkie aspekty życia.

Istnieje pięć głównych kategorii fal mózgowych, z których każda odpowiada różnym czynnościom. Medytacja umożliwia nam przejście od fal mózgowych o wyższej częstotliwości do częstotliwości niższych, co aktywuje różne ośrodki w mózgu. Wolniejsze fale = więcej czasu między myślami = więcej okazji do umiejętnego wyboru myśli, w które inwestujesz i jakie działania podejmujesz.

5 kategorii fal mózgowych

1. Stan Gamma (od 30 do ok. 80-100 Hz) – jest to stan nadpobudliwości i aktywnego uczenia się. Stan Gamma to najodpowiedniejszy czas na przechowywanie informacji. To dlatego niekiedy wielcy nauczyciele często skaczą z publicznością lub tańczą, aby zwiększyć prawdopodobieństwo trwałego przyswajania informacji. Nadmierna stymulacja może jednak prowadzić do niepokoju.

2. Stan Beta (od 13 do ok. 28 Hz) – jest tam, gdzie funkcjonujemy przez większą część dnia. Stan beta jest powiązany ze stanem czujnego umysłu kory przedczołowej. Jest to stan „pracującego” lub „myślącego umysłu” – analitycznego, planującego, oceniającego i kategoryzującego.

3. Stan Alfa (od 8 do 12 Hz) – fale mózgowe zaczynają zwalniać z myślenia. Czujemy się bardziej spokojni i uziemieni. Często znajdujemy się w „stanie alfa” po zajęciach jogi, spacerze po lesie, przyjemnym spotkaniu seksualnym lub podczas jakiejkolwiek aktywności, która pomaga zrelaksować ciało i umysł. Jesteśmy przytomni, refleksyjni, mamy lekko rozproszoną świadomość. Półkule mózgu są bardziej zrównoważone (integracja neuronalna).

4. Stan Theta (od 4 do 7 Hz) – jesteśmy w stanie rozpocząć medytację. Jest to moment, w którym umysł werbalno-myślący przechodzi w umysł medytacyjny/wizualny. Zaczynamy przechodzić od umysłu planowania do głębszego stanu świadomości (często odczuwanego jako senny), z silniejszą intuicją, większą zdolnością do pełnienia i rozwiązywania skomplikowanych problemów. Stan theta jest kojarzony z wizualizacją.

5. Stan Delta (od 0,5 do 3 Hz) – tybetańscy mnisi, którzy medytują od dziesięcioleci, mogą osiągnąć ten stan w czujnego przebudzenia, ale większość z nas osiąga ten stan końcowy podczas najgłębszego snu, głębokiej medytacji, ale również u małych dzieci.

Jak medytować?

Prostą medytacją, której można użyć, aby rozpocząć przejście ze stanu beta lub alfa do stanu Theta, jest skupienie się na oddechu. Oddech i umysł działają w parze, więc gdy oddech zaczyna się wydłużać, fale mózgowe zaczynają zwalniać.

Aby rozpocząć medytację, usiądź wygodnie na krześle z rozluźnionymi ramionami i wyprostowanym kręgosłupem. Uważnie połóż ręce na kolanach, zamknij oczy i w miarę możliwości eliminuj wszelkie bodźce, które mogą cię rozpraszać.

Obserwuj swój oddech. Po prostu zauważ, jak twój oddech napływa. Wypływa. Nie próbuj tego w żaden sposób zmieniać. Po prostu zauważ.

Jeśli Ci to pomorze, to po cichu powtarzaj mantrę: „Wdech. Wydech”. Kiedy twój umysł zacznie błądzić, przywróć go do oddechu. Zauważ, że kiedy twój oddech zaczyna się wydłużać i wypełniać twoje ciało, twój umysł zaczyna się uspokajać.

Konsekwencja jest kluczowa. Spróbuj wykonać tę medytację oddechu rano i/lub wieczorem. Bądź konsekwentny w swojej medytacji. Regularne krótsze medytacje są bardziej produktywne niż długie sesje co kilka tygodni. Celuj przez 5 minut dziennie i dodawaj 1 minutę co tydzień.

Namaste!

yoga.pl
yoga.pl
yoga.pl
Przełożyła na język PL: Kamila Witusińska-Lange – Dyrektorka kreatywna portalu magazyn.yoga.pl oraz yoga.pl (sklep). Joga, którą praktykuje od 3 lat jest dla niej jednocześnie ciągłym wyzwaniem oraz chwilami wytchnienia. Z zawodu, pasji i wykształcenia grafik komputerowy. Lubi marketing i social media. Kocha dobre książki, muzykę, jogę, treningi siłowe, zwierzęta, tatuaże i podróże (najchętniej obiera kierunek Japonii). Miłośniczka minimalistycznego życia w stylu lesswaste w zgodzie z naturą.

Tekst powstał przy wsparciu huffpost.com, Ashley Turner, Contributor Yoga-Meditation Instructor, Author, Initiated Priestess

Zostaw komentarz