TOP

Joga w służbie dobrego samopoczucia

Udostępnij wpis:

Sadhguru: jak wiele zrobiono na tej planecie w dążeniu do wygody; zwłaszcza w ostatnim stuleciu, wykorzystując naukę i technologię, osiągnęliśmy tak wiele, aby stworzyć warunki dla ludzkiego dobrostanu. Dzięki temu cieszymy się znacznie większym komfortem i wygodami, lecz jednocześnie nie możemy powiedzieć, że jesteśmy najbardziej radosnym, najbardziej spokojnym czy najbardziej kochającym pokoleniem na Ziemi.

Skupianie się na wewnętrznym dobrostanie

Nigdy wcześniej w naszych dziejach, żadna generacja nie mogła nawet marzyć o tego rodzaju udogodnieniach i komforcie, ale czy ludzkość jest naprawdę szczęśliwa? Wprowadziliśmy wystarczająco dużo ulepszeń w naszym otoczeniu, ale ludzie nie mają się dobrze, bo chociaż zatroszczyliśmy się o to, co na zewnątrz, nigdy nie zadaliśmy sobie trudu, by zadbać o nasze wnętrze.

Jeśli spojrzymy na zachodnie społeczeństwa — na przykład obecnie w Stanach Zjednoczonych, które są największym symbolem sukcesu ekonomicznego, ponad 40% ludzi używa różnych rodzajów leków psychotropowych, żeby utrzymać równowagę psychiczną. Przyjmowanie jakiegokolwiek medykamentu to wprowadzanie zmian w tobie na poziomie chemicznym. Kiedy wprowadzamy do organizmu pewne substancje, zmniejsza się stan pobudzenia na poziomie ciała i umysłu, a człowiek staje się nieco spokojniejszy. Ludzkie ciało jest bardzo skomplikowaną fabryką chemiczną. Staramy się więc sterować uczuciem przyjemności, łykając jakieś substancje chemiczne.

 

 

Zasadniczo zdrowie oznacza pewien poziom przyjemności. Jeśli czujesz się dobrze w swoim ciele, nazywamy to zdrowiem. Jeśli bardzo dobrze, nazywamy to rozkoszą. Kiedy umysł czuje przyjemność, nazywamy to spokojem. Kiedy czuje się bardzo dobrze, nazywamy to radością. Jeśli emocje są przyjemne, mówimy, że to miłość. Jeśli stają się bardzo przyjemne, nazywamy to współodczuwaniem. Jeśli twoje własne energie stają się przyjemne, nazywamy to błogością. Jeśli stają się bardzo przyjemne, mówimy o ekstazie.

Za każdy rodzaj doświadczenia odpowiadają konkretne związki chemiczne. Każda struktura chemiczna wywołuje określone odczucia. Istnieją stosowne sposoby naukowe, za pomocą których możesz zmieniać podstawową chemię tego, kim jesteś i tworzyć chemię błogości.

Kiedy kreujesz chemię błogości, poczucie szczęścia wypływa z twojej własnej natury, a nie jest czymś spowodowane. Istnieje sposób na aranżowanie własnego wnętrza. Tak samo, jak możesz urządzić swoje otoczenie, równie dobrze możesz zaprojektować swoje wnętrze. Tak, jak istnieje nauka i technologie przydatne do tworzenia zewnętrznego komfortu i wygody, istnieje rozwinięta nauka i technologia tworzenia wewnętrznego dobrostanu.

Od stworzenia do Stwórcy

Powiedzmy, że jesz banana. Po kilku godzinach banan staje się człowiekiem. Jeśli zje go kobieta, staje się kobietą. Jeśli to mężczyzna zjada banana, banan staje się mężczyzną. Jeśli zje go koza, staje się kozą.

Banan nie jest aż tak inteligentny, aby zmienić się w mężczyznę, kobietę lub jakiekolwiek zwierzę, które go konsumuje. Każda komórka ciała zawiera specyficzny wymiar pamięci i inteligencji, który może przekształcić ziarno ryżu, banana lub kawałek chleba w istotę ludzką. Przy pomocy kawałka chleba możesz wyprodukować najbardziej złożony mechanizm na tej planecie!

 

 

To, co stwarza ciało, czyli źródło stworzenia, znajduje się w każdym z nas. Teraz musimy tylko uzyskać dostęp do tego źródła. Gdy masz do niego dostęp, zdrowie i dobre samopoczucie stają się czymś naturalnym. Jeśli choćby kropla tej inteligencji przeniknie do twojego codziennego życia, będziesz żyć w magiczny, a nie opłakany sposób. Albo żyjesz tu jako część stworzenia, albo istniejesz jako Stwórca. Joga daje ci dostęp do samego źródła stworzenia, które w tobie pulsuje. Mówimy o możliwości, w której cząstka stworzenia może przedzierzgnąć się w Stwórcę.

Od indywidualności do uniwersalności

Słowo „Joga” oznacza „jedność”. Kiedy jesteś w jodze, w twoim doświadczeniu wszystko stało się jednością. Jeśli twoje doświadczenie życia ogranicza się do bycia cząstką stworzenia, nigdy nie staniesz się jednością ze wszystkim, ponieważ ty i wszystko inne jesteście od siebie odseparowani. Ile byś nie powtarzał, że wszyscy jesteśmy braćmi i siostrami, żyjesz w oddzieleniu. Tylko wtedy, gdy twoje doświadczenie przenosi się do źródła stworzenia, naprawdę możesz zaznać tej jedności.

Cała technologia jogi polega na przejściu od stworzenia do Stwórcy – na znalezieniu wielu różnych metod, aby w jakiś sposób móc skontaktować się z tym źródłem. W twoim obecnym doświadczeniu jesteś ty i jest wszechświat. Wszystkie problemy istot ludzkich – ich lęki, niepewność – biorą się z życia w stylu „ja kontra wszechświat.” Joga oznacza, że świadomie zacierasz granice swojej indywidualności, nie w myślach i emocjach, ale naprawdę – w swoim doświadczeniu. To znaczy, że sprawiłeś, że jednostka i wszystko, co istnieje, stało się jednością.

 

 

Joga nie jest formą ćwiczeń, choć w dzisiejszych czasach jest często mylnie postrzegana w ten sposób. To nie jest rodzaj praktyki, którą wykonujemy rano albo wieczorem. Praktyka też się w niej zawiera, ale to nie jest jedyny aspekt. Każda część twojego życia – sposób, w jaki chodzisz, oddychasz, komunikujesz się – wszystko może stać się procesem prowadzącym ku tej jedności. Nic nie jest z niej wykluczone. To nie jest działanie, to pewna właściwość. Jeśli będziesz doskonalić swoje ciało, umysł, emocje i energie, aż osiągną pewien poziom dojrzałości, pojawi się w tobie nowa jakość. To jest joga.

 


 

Sadhguru jest joginem, mistykiem, wizjonerem i autorem bestsellerów z listy New York Timesa. Został uznany za jedną z 50 najbardziej wpływowych osobistości w Indiach. Działania Sadhguru wpłynęły na życie milionów ludzi na całym świecie dzięki jego transformacyjnym programom. Jego metoda nie jest przypisana do żadnego systemu wierzeń, ale oferuje potężne i sprawdzone sposoby auto-transformacji. Flagowy program Sadhguru, Inner Engineering Online, jest obecnie bezpłatny dla pracowników służby zdrowia.

 

Więcej informacji na stronie: ishaeu.org/ymagpoland
Wszelkie zapytania prosimy kierować na adres: communications.eu@ishafoundation.org

Zostaw komentarz