TOP

Joga twarzy dla seniorów

Udostępnij wpis:

Co oznacza „joga twarzy”? W moim rozumieniu, w rozumieniu metody Yogattractive, której jestem autorką, nie ogranicza się wyłącznie do asan twarzy i szyi, lecz nierozłącznie współgra z głębokimi automasażami. Wtedy mamy do czynienia z dobroczynną, upiększającą synergią. Nie rozdzielajmy więc tej „zakochanej pary”.

Co właściwie znaczy „senior”?

Nie przepadam za tym słowem, ale uznajmy je za pewien skrót myślowy. Co oznacza on dla nas, wiecznie młodych duchem joginów? Może na potrzeby naszej dyskusji umownie nazwiemy tak osobę, która pyta: „Czy w moim wieku nie jest już za późno na…?” albo „Czy jeszcze da się coś zrobić?”

Czy jeszcze można? Czy warto?

Na zajęciach jogi twarzy i automasażu Yogattractive tego typu wątpliwości rozwiewam dość często, choć i zainteresowanie ze strony pań w dojrzałym wieku jest ogromne. Niektóre do działania zabierają się nieśmiało, powoli odnajdując urok bycia sobą, nie będąc już dzierlatką, inne wchodzą w praktykę z impetem kobiet zdecydowanych zacząć na nowo kochać siebie.

Chciałabym przyjrzeć się wartościom zdrowotnym, duchowym i estetycznym praktyki asan twarzy oraz automasażu od naszych pięćdziesiątych urodzin do… setki.

Niezbędna terapia

To, co do niedawna mogło wydawać się kaprysem, okazuje się terapią na równi z treningiem dla całego ciała. Nasze twarze podlegają ogromnym napięciom. Zaciskamy szczęki, męczymy wzrok przed ekranami, przyjmujemy postawę obciążającą kark i marszczymy czoło. W życiu zawodowym, gdzie króluje presja czasu i ambicja, a zarazem potrzeba prezentowania się jak najkorzystniej, owe napięcia są wyjątkowo silne. Na emeryturze wyzwania są inne, lecz ciało i duch na równi domagają się świadomej troski o siebie.

Joga twarzy oddala od lekarza

Gdy świadomie i z radością zajmujemy się naszymi twarzami, oddziałujemy holistycznie na całe ciało. To nic dziwnego, jesteśmy przecież tak blisko naszego „centrum dowodzenia”, czyli mózgu. Dotyk komunikuje nas także z sercem. To właśnie za jego pomocą często wyrażamy czułość. A jakby tak okazać ją samej sobie?

Tak, dotyk leczy. Jest na ten temat mnóstwo badań. Na noworodkach, starszych dzieciach i seniorach właśnie. Pod wpływem dotyku dzieją się małe cuda ze strony układu hormonalnego, receptorów, którymi dosłownie usiana jest twarz, a także układów: limfatycznego, krwionośnego i mięśniowego.

Więcej napięcia to mniej regeneracji

Taka jest generalna zasada naszej fizjologii. Niemal zawsze uczestniczki warsztatów są zaskoczone, jak zupełnie inaczej czują się po metodycznym rozluźnieniu mięśni twarzy. Oddech pogłębia się, pojawia się nie tylko poczucie lekkości, lecz także lepszej koncentracji!

A to wszystko kosztuje nas jedynie 5-10 minut dziennie. Często umówienie się na wizytę lekarską zabiera więcej czasu… Nie zwlekając, przejdźmy zatem do konkretów i praktyki.

Zacisk szczęk

Ten temat powraca w moich artykułach i warsztatach. Obsesja? Owszem. Nie bez powodu. Szacuje się, że problem ten dotyczy nawet 75% populacji z nastolatkami włącznie! Gdy mamy delikatniejsze kości i stawy, w wieku dojrzałym ten chroniczny odruch kosztuje nas jednak więcej. Zaczynają boleć nas stawy skroniowo-żuchwowe. Obniża się zgryz, a szkliwo doznaje mikropęknięć pod wpływem nacisku, które organizm już reperuje z mniejszą skutecznością. Przepona gorzej pompuje, bo jest intymnie połączona ze żwaczami. Wreszcie, mamy bolączkę czysto estetyczną: nasz owal zmienia się w przyspieszonym tempie, pogłębiają się linie marionetek. Czy tak musi być?

Oczywiście wolumetria twarzy ma prawo zmieniać się z wiekiem, wbrew nieosiągalnemu ideałowi lansowanemu przez media. Jednak nie tak głęboko i nie tak szybko, jak u zaciskających i zgrzytających!

Działamy!

Ćwiczeń i masaży jest sporo. Nie są jednak skomplikowane. Wachlarz działań jest nam potrzebny po to, żeby twarz pracowała harmonijnie. Na co dzień wystarczą nam dwa wybrane ćwiczenia, zmieniane od czasu do czasu, oraz 3-4 minutowy masaż żuchwy.

Ćwiczenie z pałeczką

Tutaj najlepiej posłuży nam stalowa słomka ekologiczna, a jeśli jej nie mamy, ołówek.

  • Zawiń wargi nieco do środka, włóż między nie pałeczkę i roluj w tę i z powrotem, mocno wysuwając, a potem chowając dolną szczękę.
  • Zrób 50 powtórzeń, do zmęczenia.

joga twarzy 1

Pracuje zespół mięśni owalu twarzy, natomiast rozluźniają się żwacze, te najsilniejsze, w stosunku do swojej powierzchni, mięśnie naszego ciała. Ładnie i przyjemnie, a przede wszystkim zdrowo.

Masaż jeżykami

Masujemy wzdłuż żuchwy w obu kierunkach oraz robimy kółeczka na dole i z boku policzków, gdzie znajdują się mięśnie żuchwy. Jeżyki robią głęboką akupresurę i wymuszają rozluźnienie powięzi i mięśni. Skóra przy okazji napina się i zagęszcza, co jest rewelacyjnym „skutkiem ubocznym”:)

joga twarzy 2

Słabnący wzrok

Okuliści biją na alarm, że wzrok psuje nam się zbyt wcześnie, a zmiany postępują za szybko. Kiedyś okulary zmieniało się co dziesięć lat. Teraz średnio trzy-cztery razy częściej!

Wpatrzeni w ekrany, w sztucznym świetle, cierpiący na zespół suchego oka, seniorzy często narzekają na wzrok. Problemem estetycznym stają się natomiast worki pod oczami i przepuklinki tłuszczowe. Tymczasem ćwiczenia mięśni głębokich oczu oraz bardziej powierzchniowych mięśni okrężnych oka w znacznym stopniu mitygują te problemy, i to w zaskakująco szybkim tempie. Za cenę kilku minut dziennie. Ograniczeń wiekowych nie ma: poprawę obserwujemy również po przekroczonej 80-tce. 82-letnia Basia zwierzyła mi się, że znów jest w stanie przeczytać etykietkę w sklepie spożywczym. Zobaczmy, jak po następującym ćwiczeniu poczują się Twoje oczy…

Ćwiczenie zwane Reflektorkami

Stań przed lustrem i otwórz oczy tak szeroko, aby pokazała się odrobina białka nad górną powieką lub żebyś przynajmniej zobaczyła wyraźny ruch powieki ku górze. Im słabszy mięsień Orbicularis Oculi i Levator Cilii, tym wyżej czoło będzie próbowało się unieść. W tym wypadku przytrzymaj delikatnie brwi palcami, by unieruchomić czoło. Zrób 20 powtórzeń, codziennie, a potem zwiększaj ich liczbę stopniowo do 50. Następnie skieruj wzrok w prawo i wykonaj dziesięć „łypnięć” powieki jak najszerzej. Powtórz na lewą stronę.

Masaż wokół oczu

Autorski automasaż Yogattractive jeżykami pobudza zakończenia nerwowe, dlatego chętnie stosowany jest przy fizjoterapii twarzy przy niedowładach mięśniowych czy po wylewach. Ma on także jednocześnie wspaniałe funkcje upiększające, likwidujące opuchlizny i zagęszczające delikatną skórę wokół oczu.

Rób od 10 do 20 okrążeń wokół oczu, koniecznie w kierunku: od zewnętrznych kącików dołem ku wewnętrznym i górna powieka od wewnętrznych do zewnętrznych kącików. Nacisk umiarkowany, najbardziej służy nam większa liczba powtórzeń.

joga twarzy 3

Nie zapominamy o czuprynie

Wiele osób w dojrzałym wieku martwi się przerzedzeniem czupryny. Mogą przyczyniać się do tego problemy zdrowotne, ale także starzenie się włosa. Joga twarzy metodą Yogattractive opiekuje się również owłosioną częścią głowy! Oprócz propozycji pitnego Eliksiru, dostarczającego od środka budulca dla włosów, masujemy intensywnie, na przykład rollerem galwanicznym.

To taka domowa mezoterapia skóry głowy, bardzo skuteczna, jeśli chodzi o odżywienie i wzrost włosów, nie dochodzi w ten sposób jednak do przebicia powłoki skóry głowy. Dzięki temu możemy intensywnie rozluźniać i kondycjonować skalp nawet codziennie. Jest to niezwykle przyjemne, co przecież także się liczy!

Masaż rollerem galwanicznym

Wyobraź sobie na czubku głowy słońce, którego promienie rozchodzą się wokół w kierunku nasady włosów. Masuj rollerem w obydwu kierunkach wzdłuż promyków. Zacznij delikatniej, a co parę dni próbuj nieco zwiększać intensywność. Ma być dość intensywnie, lecz relaksująco.

Piękna dojrzałość

…przynosi ze sobą potrzebę świadomej troski o dobrą formę, wraz ze zdrowym pragnieniem utrzymania atrakcyjności. Kobiece pozostajemy zawsze. Wygładzona, miękka skóra to także radość dla przytulających się do babci wnuków! Taki wzruszający komentarz pojawił się na zajęciach. Pani Ewa zdradziła nam, że wnuczek uznał policzek babci za „całuśny”. Bo Ewa uznała, że wcale nie „jest za późno”.


Autorka: Olga Szemley-Goudineau – Twórczyni Yogattractive, autorskiej metody anti -agingu twarzy, dyplomowany instruktor jogi Bikram i Warm Vinyasa, artystka i globetrotter. Mieszkała i tworzyła w siedmiu krajach na trzech kontynentach. Zamiłowanie do piękna i jogi połączyła opracowując Yogattractive – metodę, która pozwala dbać o urodę twarzy i szyi w sposób skuteczny, naturalny i zdrowy. www.yogattractive.com

Zostaw komentarz