TOP

Joga podczas menstruacji

Udostępnij wpis:

Czas menstruacji to dla kobiety okres szczególny, w którym powinna zadbać o siebie i dać swojemu ciału to, czego potrzebuje. Ta sama zasada dotyczy praktyki jogi podczas menstruacji. W przypadku joginek czas ten bywa nazywany „kobiecymi wakacjami”, co oznacza, że w tym czasie kobiety same muszą zdecydować, jakie ćwiczenia wykonują. Mogą bez wyrzutów sumienia powstrzymać się od praktyki jogi całkowicie, ale mogą też dostosować ją do swoich potrzeb. 

Każda kobieta podczas menstruacji powinna uważnie wsłuchać się w siebie i zdecydować, czego potrzebuje jej ciało, ponieważ każda może mieć w tym czasie inne potrzeby. Jedna może doświadczać obniżonego poziomu energii i pragnąć całkowitego odpoczynku. Innej, wręcz przeciwnie, może pomóc ruch, który zredukuje bolesne skurcze.

„Kobiece wakacje” to czas wolności od narzuconych reguł można/nie można, trzeba/nie trzeba, co niekoniecznie musi oznaczać przerwę w praktyce. Odpoczynek jest prawem, a nie obowiązkiem. Różne kobiety mogą różnie doświadczać czasu menstruacji. Dlatego jedne mogą chcieć robić całkowitą przerwę i odpoczywać, inne mogą mieć potrzebę rozciągania, które zredukuje objawy napięcia, a jeszcze innym pomoże intensywna praktyka, która zadziała uspokajająco. Podejście do praktyki jogi podczas menstruacji to sprawa indywidualna każdej kobiety, co więcej – potrzeby nie muszą być takie same każdego miesiąca. Dlatego tak istotna jest uważna obserwacja.

Wśród joginów dość popularne są mity dotyczące zakazu praktyki pozycji odwróconych podczas menstruacji. Chodzi tutaj o pozycje, w których nogi znajdują się wyżej niż głowa, na przykład takie jak: stanie na barkach, stanie na głowie, przedramionach czy rękach. Według niektórych podczas wykonywania takich pozycji krew miesięczna cofa się ponownie do środka. Mity te powtarzane są od tak dawna, że funkcjonują jako dogmat i ciężko jest im zaprzeczyć, ale z medycznego punktu widzenia nie mają one żadnego uzasadnienia. Nie ma żadnych badań potwierdzających, że krew miesięczna jest w stanie się cofnąć podczas wykonywania takich pozycji. A już na pewno nie w tak krótkim czasie, w jakim pozostaje się w asanach. Odpływ krwi na zewnątrz nie zostaje zaburzony tak samo, jak nie zostaje zaburzone przełykanie, nawet gdy znajdujemy się w pozycji z głową w dół. Dowodem na to mogą być badania prowadzone wśród astronautek, których cykl miesięczny nie został zaburzony nawet podczas przebywania poza strefą przyciągania ziemskiego. Za wydobywanie płynów na zewnątrz odpowiedzialne są skurcze, a nie grawitacja.

Także czas menstruacji to czas wolności od zakazów i nakazów. Polecam, aby każda kobieta, za każdym razem wsłuchała się uważnie w siebie i robiła tak, jak w danym momencie czuje. Pomijając dwie skrajności, można też wybrać wersję pośrednią, czyli praktykę jogi o mniejszej intensywności, w której wykonuje się skręty, wygięcia i skłony. Pozycje te poprawiają krążenie i rozluźniają napięcia w okolicy brzucha.

Ardha Matsyendrasana – skręt

Usiądź na podłodze. Lewą nogę ugiętą w kolanie połóż na podłodze. Prawą nogę ugnij i postaw stopę przy lewym kolanie. W wersji prostszej po wewnętrznej stronie kolana, w wersji trudniejszej – po zewnętrznej. Jeśli obie wersje będą za trudne, możesz też pozostawić lewą nogę prostą. Lewą rękę ugnij w łokciu i załóż ramię za kolano. Prawą rękę oprzyj na podłodze, jak najbliżej pośladka, tak aby móc mieć wyprostowane plecy. W zależności od proporcji ciała czasem cała dłoń będzie oparta na podłodze, a czasem tylko czubki palców. Robiąc wdech, staraj się wydłużać kręgosłup, a przy wydechu – pogłębiać skręt w prawą stronę. Patrz za prawym ramieniem. Pogłębiaj skręt przy każdym kolejnym wydechu, odpychając się lewą ręką od uda, a prawą ręką od podłogi. Wykonaj w ten sposób 5 do 10 oddechów, a następnie zrób analogiczną wersję pozycji na drugą stronę.

Setu Bandha Sarvangasana – półmostek

Połóż się na plecach i ugnij nogi w kolanach. Postaw stopy na podłodze, ustawiając je na szerokość bioder. Ułóż ręce na podłodze wzdłuż tułowia. Delikatnie podwiń kość ogonową, aby upewnić się, że mięśnie brzucha są aktywne i utrzymują odcinek lędźwiowy kręgosłupa w stanie wydłużonym. Całe plecy powinny przylegać do podłogi. Zrób kilka głębokich oddechów, utrzymując niezmienioną pozycję pleców, a następnie zacznij podnosić biodra do góry, aż do momentu odczucia rozciągania z przodu tułowia. Istotnym elementem jest rozciąganie przodu nóg i brzucha. Jeśli chcesz wejść głębiej w pozycję, to spleć palce dłoni pod pośladkami, zsuń ramiona węziej i podnieś do góry również klatkę piersiową. Bardzo ważne jest, aby nie odczuwać dyskomfortu w okolicy odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Jeśli poczujesz ucisk w dole pleców, wróć biodrami na matę. Wykonaj ponownie ruch podwinięcia kości ogonowej, który wydłuża odcinek lędźwiowy i spróbuj ponownie. Wykonaj 3 powtórzenia, zostając w asanie po 5 oddechów.

Pozycja motyla (Yin Yoga) – skłon

Usiądź na podłodze i ugnij nogi w kolanach, łącząc ze sobą podeszwy stóp. Stopy powinny być oddalone mniej więcej na długość tułowia, tak aby głowa opadała w kierunku podłogi na wysokości stóp. Najwygodniej jest, gdy ramiona można oprzeć na nogach, a głowę na przedramionach. Jeśli nie jesteś w stanie zejść tak nisko, to połóż sobie pomiędzy nogami wałek do jogi albo dużą poduszkę. Zostań w pozycji 5 do 10 minut, aż poczujesz rozluźnienie w okolicy bioder i pleców.

Podczas praktyki asan pamiętaj o głębokim oddychaniu. Będzie ono bardzo pomocne w wyciszeniu emocji, a także w rozluźnieniu napięć w ciele, powodowanych przez skurcze. Patrząc na menstruację z punktu widzenia ajurwedy, bolesne skurcze są wynikiem nagromadzenia energii powietrza, dlatego przy oddychaniu należy przykładać większą wagę do wydechów niż wdechów. Wdechy powinny być łagodne, a wydechy nieco bardziej intensywne.

Autorka: Aldona Filipiuk – psycholog, socjolog, nauczycielka jogi w Astanga Yoga Studio i Joga Studio Saska Kępa. Jest doświadczonym nauczycielem E-RYT 500 w Yoga Allience oraz nauczycielem autoryzowanym do nauczania przez Guru Sharatha Joisa z Krishna Pattabhi Jois Asthanga Yoga Institute w Indiach. Zajmuje się też szkoleniami dla przyszłych nauczycieli jogi. Więcej informacji na stronie aldonayoga.com

Zostaw komentarz