TOP

Joga jest dla każdego ciała!

Udostępnij wpis:

To proste, ale prawdziwe stwierdzenie mówi więcej o jodze niż tylko to, że nie ocenia ona rozmiaru, zdolności, płci czy rasy. To cudownie i wszechstronne wyrażenie sięga głębiej, ponieważ w rzeczywistości prowadzi cię do domu. To także świetny sposób na znalezienie lepszego sposobu radzenia sobie z wyzwaniami życia.

Fakt, że joga jest praktykowana od tysięcy lat, pozwala trochę zrozumieć, dlaczego jej popularność ciągle rośnie. To bardzo proste — joga działa. Ma wiele korzyści, takich jak praktyka uzdrawiająca, wzmacniająca, uspokajająca i wzmacniająca. Oferuje coś dla każdego.

Joga nie jest podejściem typu „jeden rozmiar dla wszystkich”. To naprawdę może i powinno być dostosowane do każdego typu ciała. Istnieje podstawowy zarys i ułożenie dla każdej postawy, ale chodzi również o słuchanie własnego ciała i dostosowywanie się do swojego wyjątkowego ciała bez osądu, co prowadzi do samoakceptacji.

Mamy nadzieję, że w jakiś sposób rozwiąże to wiele wymówek dotyczących niepraktykowania jogi. Temu wahaniu nie pomagają obrazy przedstawiające kogoś wysokiego, szczupłego w pozie przypominającej precla, co nasuwa myśl, że trzeba być elastycznym, zanim jeszcze zapuścisz się na matę do jogi.

Osoby o większych ciałach są tak samo zdolne do poruszania się swobodnie, jak osoby o mniejszych ciałach. Tak ważne jest, aby każdy mógł zobaczyć osobę o większej sylwetce, wykonującą pozycje i swobodnie poruszającą się z pewnością siebie. Wystarczy spojrzeć na Jessamyn Stanley i Dana Falsetti. Potrafią wykonywać pozycje, o których niektórzy mogą tylko pomarzyć.

Joga stale się rozwija i zawsze będziesz w stanie znaleźć styl jogi, który Ci odpowiada. Internet i media są pełne informacji na temat jogi od stylu tradycyjnego po najnowszy. Joga zmieni Twoje życie. Joga zmienia sposób, w jaki wchodzisz w interakcję z otaczającym Cię światem i jak traktujesz siebie.

Oto pięć głównych powodów, dzięki którym uwierzysz, że jest dla absolutnie każdego.

Joga pomaga złagodzić stres

Joga jest w stanie złagodzić stres, co jest korzystne dla ludzi z różnych środowisk. Nauczenie się, jak zwracać uwagę na ciało i oddech, zmienia nasz sposób myślenia, stan emocjonalny i stan fizyczny, a także prowadzi do wielu korzyści zdrowotnych.

“Praktyka jogi pozwoliła mi obniżyć poziom stresu we własnym życiu. Joga pomogła mi w codziennym życiu w stresującej pracy w mieście, do tego stopnia, że zainspirowała mnie do opuszczenia tego świata i zostania nauczycielem jogi — czymś, co absolutnie kocham, a co wiąże się z dużo mniejszym stresem.” – Donna Noble

Joga to niesamowity sposób na wzmocnienie ciała i umysłu

Joga naprawdę pomaga nam rozwijać siłę i elastyczność zarówno umysłu, jak i ciała. Ćwicząc jogę, jesteśmy w stanie wzmocnić się psychicznie, aby poradzić sobie ze wszystkimi wyzwaniami, jakie napotkamy w życiu, w tym z chorobą. “Joga pomaga również wyleczyć utrzymujący się problem z kolanem, pozwalając uniknąć operacji zaleconej przez lekarzy” – zaznacza Donna.

Joga pomaga połączyć umysł i ciało

Joga to sanktuarium i czas na dostrojenie się do własnego wewnętrznego głosu. Prowadzi cię do domu. Jest to tak prawdziwe, że pozwala odkryć, co się naprawdę kocha. Przed jogą może nie być żadnego związku między tym, co robi ciało, a tym, gdzie jest umysł, co może doprowadzić do zestresowania, nieszczęścia, wyczerpania i kwestionowania tego, czego się chce od życia.

Świadomie łącząc umysł i ciało poprzez oddech i pozy, jesteśmy bardziej uważni i skoncentrowani oraz podejmujemy decyzje z dużo większą klarownością. Bardziej dostrajamy się do swojej intuicji, coś, co bywa nam zupełnie obce, zanim odkryjemy jogę.

Joga jest całkowicie adaptowalna

“EveryBODY is a yoga body!” (pl. Każde ciało jest jogowym ciałem)

“Uczę ludzi o wielu typach ciała w każdym wieku, wzrostu, płci i pochodzenia etnicznego. Aby pomóc moim studentom w zrozumieniu prawdziwej istoty jogi, musiałam rozwinąć swoje nauczanie, aby na przykład włączyć jogę na fotelu, modyfikując postawy, aby dostosować się do różnych ciał, które przychodzą na moje zajęcia. Samodzielnie modyfikuję postawy w swojej praktyce, aby każde unikalne ciało mogło jak najlepiej wykorzystać to doświadczenie.” – Donna

Joga jest transformacją

Joga dosłownie zmienia życie. Więc jeśli zaczniesz ćwiczyć teraz, uważaj! Możesz odkryć coś tak przemieniającego, że nigdy nie wrócisz do tego, jakim byłeś, zanim joga pojawiła się w Twoim życiu. Joga dosłownie zabiera z miasta na matę. Może uzdrowić i dostarczyć wielu możliwości, o których mogliśmy wcześniej tylko marzyć. Co najważniejsze, pozwala odkryć, kim naprawdę jesteśmy.

Jak widać, joga to nie tylko asany. W tej wspaniałej praktyce jest o wiele więcej. Chodzi o samoakceptację i miłość do siebie, kiedy zapuszczasz się na matę.

Nie ma nic, czego potrzebujesz, aby spróbować jogi. Musisz tylko podejść do swojej maty i spróbować. Nawet jeśli wszystko, co robisz, to oddychanie podczas zajęć, to rzeczywiście jest joga. Na pewno nie będziesz zawiedziona/y. Może się okazać, że chodzisz na jogę z jednego konkretnego powodu, ale w efekcie zyskujesz o wiele więcej. Na tym polega magia jogi.

Być może już się zebrałaś/eś na pierwszy krok. Zrób kolejny!

Przełożyła na PL: Kamila Witusińska-Lange – Dyrektorka kreatywna portalu magazyn.yoga.pl oraz yoga.pl (sklep). Joga, którą praktykuje od 3 lat jest dla niej jednocześnie ciągłym wyzwaniem oraz chwilami wytchnienia. Z zawodu, pasji i wykształcenia grafik komputerowy. Lubi marketing i social media. Kocha dobre książki, muzykę, jogę, treningi siłowe, zwierzęta, tatuaże i podróże (najchętniej obiera kierunek Japonii). Miłośniczka minimalistycznego życia w stylu lesswaste w zgodzie z naturą. Autorka bloga lunulalife.plŹródło: yogamatters.com

Zostaw komentarz