TOP

Jak uniknąć kontuzji podczas jogi?

Udostępnij wpis:

Wielu praktykujących jogę doznaje urazów podczas praktyki w pewnym momencie swojego życia. Dlatego zbliżając się do tej starożytnej praktyki, musimy wzmocnić się poczuciem spokoju i pogody ducha oraz pamiętać o kilku ważnych pojęciach – powiedziała Jenny Parmar, nauczycielka jogi, medytacji i oddychania.

Trzeba być bardzo ostrożnym, przystosowując się do praktyki asan jogi. „Przed rozpoczęciem należy zawsze się rozgrzać. Rozgrzać zimne, sztywne mięśnie, maksymalizując przepływ krwi w całym ciele, przygotowując stawy do ruchu, a tym samym zmniejszając ryzyko kontuzji i wzmacniając efekt praktyki” – powiedziała Jenny.

Zaangażowanie na osi mięśnie-szkielet

Praktyka obejmuje często złożone ruchy ciała, które mogą spowodować obrażenia, jeśli zostaną wykonane niewłaściwie. Dlatego zasięgnięcie profesjonalnej porady lub wcześniejsze zapoznanie się z podstawowym ruchem konkretnej asany może okazać się niezwykle korzystne. Niezwykle ważne jest, aby zrozumieć podstawy ruchu oraz połączenie pracy mięśni i szkieletu. Pamiętajmy, że całe ciało jest zaangażowane w ruch.

Oddech jest twoim najlepszym przyjacielem

Nauka dowiodła, że istnieją ogromne powiązania neurologiczne między umysłem a wzorcem oddychania. Podczas wykonywania asan uważnie obserwuj oddech. „Nawet niewielka zmiana tempa oddechu wskazuje na to, że twoje ciało mogło stać się napięte, pozycja musi zostać zwolniona i musisz się zrelaksować, zamiast zmuszać się dalej. Zajmując się oddechem, nie tylko zapobiegasz nadchodzącym kontuzjom, ale także zyskujesz głębsze doświadczenie praktyki” – powiedziała Jenny.

Nie ignoruj umysłu

Chociaż ciało jest bardzo zaangażowane w asany, nie wolno nam ignorować umysłu. Podczas całego procesu powinieneś zwracać uwagę na każdy ruch swojego ciała. Musi istnieć rytm między umysłem a ciałem, co skutkuje całkowitym zestrojeniem się z wszechświatem. Skoncentruj się na ciele, idź powoli i bądź uważny na siebie. Po prostu będąc uważnym, będziesz wiedzieć, czy jesteś na dobrej drodze, czy nie. Pamiętaj też, że joga to doświadczenie duchowe – wspomniała Jenny.

Dlatego postępujcie z łatwością. Nic się nie stanie, jeśli się pomylisz. Osądzanie lub krytykowanie siebie lub obrażanie się, że nie jesteś w stanie wykonać asany, po prostu wprowadza cię w negatywny nastrój, odwracając cię od samej praktyki.

Pamiętaj, że wszystko wymaga czasu

Ważne jest również, aby zdać sobie sprawę, że elastyczność i zdolność do wykonywania określonych asan jest wynikiem konsekwentnej praktyki. Zrozum, że nie wolno nam angażować się w rywalizację i zmuszać się do agresywnych postaw. Zamiast tego musimy zachować spokój w naszym podejściu do każdej asany i stopniowo przechodzić od łatwych pozycji do zaawansowanych – z łatwością i nienaruszoną świadomością.

Korzystaj z akcesoriów do jogi

Całkowicie w porządku jest używanie pomocy, takich jak poduszka lub krzesło. W końcu każdą asanę trzeba wykonywać wygodnie. Nie możesz jednak przyzwyczajać się do tych pomocy i z czasem musisz stać się niezależnym. Na tych samych zasadach spokojne otoczenie sprzyja lepszej wydajności w Twojej praktyce.

„Na koniec, moją osobistą radą dla ciebie byłoby wykonywanie każdej asany celowo powoli. Włącz także chwilowe przerwy po wykonaniu każdej asany. Pomaga to twojemu ciału zrelaksować się, odzyskać równowagę i umożliwia organizmowi odmłodzenie, przygotowując w ten sposób do następnej pozycji” – powiedziała.

 

Namaste!

 


 

Przełożyła na PL: Kamila Witusińska-Lange – Dyrektorka kreatywna portalu magazyn.yoga.pl oraz yoga.pl (sklep). Joga, którą praktykuje od 3 lat jest dla niej jednocześnie ciągłym wyzwaniem oraz chwilami wytchnienia. Z zawodu, pasji i wykształcenia grafik komputerowy. Lubi marketing i social media. Kocha dobre książki, muzykę, jogę, treningi siłowe, zwierzęta, tatuaże i podróże (najchętniej obiera kierunek Japonii). Miłośniczka minimalistycznego życia w stylu lesswaste w zgodzie z naturą. Autorka bloga lunulalife.pl

Tekst powstał przy wsparciu indianexpress.com

Zostaw komentarz