TOP

Emocje przeżywane poprzez brzuch

Udostępnij wpis:

Kiedy mamy niestrawność bądź jesteśmy głodni, czujemy się rozdrażnieni, smutni, apatyczni – odczuwamy przeróżne napięcia. Brzmi znajomo? 

Zdaniem autorki książki “Inteligencja trawienna. Holistyczne spojrzenie na nasz drugi mózg.”, doktor Iriny Matveikovej, myślimy i przeżywamy różne emocje poprzez… nasze brzuchy! Nasze organy pokarmowe kryją w sobie rozległą sieć neuronów, które przenoszą informacje do mózgu i w ten sposób znacząco wpływają na procesy intelektualne, emocjonalne i immunologiczne. Co więcej, układ pokarmowy wytwarza 90% serotoniny obecnej w naszym ciele, niezwykle ważnego hormonu odpowiedzialnego za samopoczucie i zadowolenie. Wynika z tego jasno, że „niezdrowy” brzuch może być przyczyną nadmiernej drażliwości, smutku i złego samopoczucia, może pozbawiać nas energii, ograniczać nasze możliwości intelektualne, sprawiać, że tracimy orientację, zmieniać wzorce myślowe i procesy fizyczne.

Ponadto nasz układ pokarmowy, zupełnie inaczej niż nasz umysł, nie zna norm społecznych ani tabu. W często wstydliwy i bezpośredni sposób krzyczy do nas, buntuje się przeciw złemu traktowaniu, zmusza do zmian. Zwykle niestety te problemy trawienne ignorujemy, tłumacząc sobie, że „po prostu już tak mam”. W naszym higienicznym, sterylnym społeczeństwie, które desperacko dąży do życia najwyższej jakości i do maksymalnej satysfakcji, nie widzimy sensu w zajmowaniu się własnym wnętrzem i pogłębianiu świadomości ciała.

Autorka zachęca do łączenia dorobku medycyny współczesnej z terapią niekonwencjonalną, opartą na odpowiedniej diecie, praktyce jogi, czy… treningu oddechu. W ludzkim ciele, pośrodku tułowia na wysokości splotu słonecznego, pod płucami i sercem mieści się płaski mięsień – to przepona. Pod nią znajdują się wątroba i żołądek. Jeśli przepona funkcjonuje prawidłowo, naciska lekko z góry na wątrobę i żołądek, przez co wykonuje delikatny masaż organów trawiennych i pobudza je do działania. Aby więc cieszyć się pełnym zdrowiem, autorka książki zachęca do ćwiczeń pranajamy, szczególnie oddechu brzusznego. Skutkuje to nie tylko pozytywami dla naszego układu pokarmowego, ale także stanowi relaks i wyciszenie.

To bardzo cenna pozycja dla osób cierpiących na zespół jelita drażliwego, chroniczne zaparcia, zgagę, refluks przełyku i wrzody oraz dla wszystkich lubiących zgłębiać tajemnice ludzkiej fizjologii. Podsumowując, po tej lekturze łatwiej będzie Ci podejść holistycznie do ciała i umysłu!