TOP

Dieta dla lepszej praktyki jogi

Udostępnij wpis:

Jak usprawnić funkcjonowanie ciała i umysłu za sprawą odpowiedniego jedzenia i praktyki jogi? Ciało i umysł funkcjonują najlepiej zasilane zdrowym i sycącym pożywieniem. Wykorzystanie jedzenia w celu zwiększenia gibkości ciała i poprawienia funkcjonowania mózgu, w naturalny sposób pozytywnie wpłynie na twoje asany, doda ci energii i polepszy ogólne samopoczucie. 

SAM WIESZ NAJLEPIEJ

Istnieją wiele wskazówek i porad na temat odżywiania, ale najważniejszą jest umiejętność wsłuchania się w nasze indywidualne potrzeby w danej chwili. Intuicyjna wiedza, o tym co jest dla nas dobre, jest kluczowa, lecz często wymaga poświęcenia. Jak to jednak zazwyczaj ma miejsce w przypadku jogi, warto się wysilić!

ZWIĘKSZ SWOJĄ ELASTYCZNOŚĆ

Wyciąg z pędów jęczmienia – to doskonałe źródło substancji odżywczych i poleca się włączyć je do jadłospisu w czasie praktyki jogi. Ta zielona roślina zawiera wiele witamin, minerałów, aminokwasów i enzymów, jak również chlorofil, który pobudza wzrost tkanek i przyśpiesza gojenie ran. Pędy jęczmienia są bogate w beta-karoten, żelazo i wapń, który buduje mocne i zdrowe kości. Można je kupić w postaci suszonej w sklepach zielarskich lub nabyć nasiona i samemu wyhodować.

Spirulina – nie da się zliczyć wszystkich dobroczynnych oddziaływań tej superalgi na zdrowie człowieka. Zawiera dziesięciokrotnie większe stężenie beta-karotenu niż marchew, a składnik ten naturalnie wspomaga nasz system ochronny i pozytywnie wpływa na wzrok. Ponadto, w spirulinie znajduje się największa ilość witaminy B12 chroniącej układ nerwowy i tkanki miękkie. Jest bogatym źródłem rzadkiego, ale jakże ważnego kwasu gamma-linolenowego (GLA), który występuje w ludzkim mleku i wpływa na zdrowy rozwój niemowląt. Można ją zakupić w sklepach ze zdrową żywnością w postaci tabletek lub proszku. Zaleca się stosowanie jednej tabletki dziennie lub dodanie łyżeczki proszku do zdrowego koktajlu.

Chlorella – jest algą rosnącą w słodkich wodach i zawiera więcej chlorofilu, niż jakakolwiek inna roślina. Jej działanie detoksykujące bardzo dobrze wpływa na ciało i oczyszczenie krwi. Często jest stosowana jako środek zapobiegawczy lub hamujący rozwój nowotworów, wspomagający system odpornościowy, przywracający zdrową florę bakteryjną w jelitach i obniżający ciśnienie krwi. Ją również można kupić w formie tabletek lub proszku w sklepach ze zdrową żywnością. Przyjmuj jedną tabletkę dziennie w trakcie posiłku lub wymieszaj łyżeczkę proszku z wodą albo sokiem jako suplement diety.

Siarka – regeneruje tkanki łączne i jest niezbędna w procesie tworzenia białek budujących mięśnie. Bierze udział w trawieniu i wchłanianiu tłuszczów oraz przyczynia się do naturalnego łagodzenia bólów mięśni. Siarka może sprawić, że twoje włosy, skóra i paznokcie będą błyszczące i zdrowe, jak również wyreguluje poziom cukru we krwi. Pierwiastek ten występuje w takich pokarmach, jak mięso, jaja, pietruszka, cebula, szczypiorek, por, czosnek, ostrygi, papryka, brokuły, kalafior, rzeżucha i brukselka. Przygotuj posiłek bogaty w siarkę – urozmaici to dietę i pozytywnie wpłynie na twoją praktykę jogi.

DLA MÓZGU

Wiemy, że jednym z wielu pozytywnych efektów jogi jest wyciszenie umysłu, redukcja stresu i większa świadomość ciała. Połączenie ćwiczeń ze zdrowym sposobem odżywiania w znaczący sposób podniesie żywotność i utrzyma prawidłowe funkcjonowanie mózgu. Stare przysłowie mówi, że „umysłu nie można marnować”. Poniższe składniki tworzące zbilansowaną dietę mogą istotnie polepszyć funkcje mózgu.

Ryby z zimnych wód. Ryby są bardzo często wymieniane jako jeden z pierwszych składników pożywienia pozytywnie wpływający na mózg, ponieważ zawierają duże ilości kwasów omega-3. Kwasy te wspomagają rozwój neuronów i wzmacniają ich otoczki mielinowe. Dla dobra mózgu najlepiej jeść zimnowodne i dziko żyjące ryby, np. łososia lub dorsza.

RADA: Upiecz filet z łososia lub dorsza z przyprawami bogatymi w siarkę takich jak czosnek, szczypiorek i cebula. Odżywisz ciało i umysł.

Owoce. Antyoksydanty zawarte w owocach bardzo dobrze wpływają na funkcjonowanie mózgu. Zapobiegają obumieraniu komórek i redukują prawdopodobieństwo wystąpienia chorób neurologicznych. Wykazano, że opóźniają proces starzenia. Do owoców bogatych w antyoksydanty zaliczamy jagody, jabłka, cytryny, limonki, winogrona, mango, morele, ananasy, granaty, orzechy kokosowe, czerwone pomarańcze oraz pomidory. Zaleca się spożywanie 2-3 porcji owoców dziennie.

RADA: Do sałatki owocowej dodaj posiekane orzechy pekan i całość posyp cynamonem. Te dwa składniki również zawierają antyoksydanty.

Warzywa. Także zawierają duże ilości antyoksydantów. Pamiętaj, że lepiej wprowadzić do swojego jadłospisu składniki bogate w antyoksydanty, niż przyjmować suplementy. Jedz kapustę, kabaczka, marchew, paprykę, szpinak, brokuły, soję, karczochy, buraki.

RADA: Przygotuj zapiekankę warzywną i podaj ją z brązowym ryżem, kolorową fasolą lub słodkimi ziemniakami. One też mają dużo antyoksydantów. Pij zieloną herbatę lub sok żurawinowy.

Czekolada. Jak wiadomo, czekolada w odpowiedniej ilości dobrze działa na mózg. Ziarna kakaowca (czyste kakao) zawierają antyoksydanty i poprawiają pamięć. Jedz ciemną czekoladę z mniejszą zawartością cukru i używaj naturalnego kakao. Pamiętaj, że najważniejszy jest umiar.

Woda. O codziennym piciu wody należy przypominać na każdym kroku. Upewnij się, że pijesz wystarczająco dużo aby nawodnić ciało i mózg. Odwodnienie może objawiać się bólem głowy, a w efekcie utrzymać niebezpiecznie wysoki poziom hormonów stresu i doprowadzić do uszkodzenia neuronów. W diecie wspomagającej praktykę jogi dobrze jest wypijać 1 litr wody na 25 kg masy ciała.

Niektóre pozycje jogi są odpowiednie tylko dla pewnych osób albo można je wykonywać jedynie w konkretnym czasie. Podobnie jest z pożywieniem, które włączasz do diety. Jedzenie powinno dostarczać energii i oczyszczać. „Dobra” dieta będzie inna dla każdego. Przekonasz się, co jest właściwe dla ciebie w momencie, kiedy zaczniesz czuć się zdrowiej, dobrze spać i przyswajać składniki odżywcze. Poczujesz również, że praktyka jogi nie wyczerpuje twojego ciała, a raczej wspomaga je. Warzywa napakowane antyoksydantami.

FAJNIE JEST EKSPERYMENTOWAĆ

Im dłużej zajmujesz się jogą, tym lepiej intuicja rozróżnia, co jest dla twojego ciała dobre. Zmieniaj ulubione przepisy tak, aby odpowiadały twojemu smakowi i często gotuj. W efekcie jedzenie będzie wspierało twoją praktykę.

Prowadź dziennik. Obserwuj fazy trawienia, cykl snu, oddychanie, poziom energii i pozycje, które wykonujesz po jedzeniu. Dziennik kulinarny może okazać się idealnym narzędziem przy analizowaniu różnych zależności. Jeśli nie czujesz się zdrowo lub jesteś rozchwiany, zajrzyj do dziennika i prześledź, co jadłeś i jaki mogło to mieć wpływ na Twoje samopoczucie. Następnie zmień swoje zwyczaje żywieniowe

Świadome jedzenie. Planowanie i przygotowanie. Ważne jest, aby odpowiednio łączyć składniki i dobierać ich walory smakowe, konsystencję oraz dbać o estetyczny wygląd potraw.Przygotowując posiłek weź pod uwagę:

  • Ilość poszczególnych składników w daniu;
  • Czas potrzebny do przygotowania dania;
  • Porę roku,
  • Aktualne samopoczucie.

Będąc częścią natury jesteśmy w ciągłym ruchu. Klimat, plan dnia, sytuacje stresujące i odruchy ciała codziennie pomagają nam dokonać wyboru jedzenia. Jednym z elementów elastyczności, którą ćwiczymy w jodze, jest umiejętność dokonywania wyborów dotyczących pożywienia. Korzystamy z niej codziennie, przy każdym posiłku.

Chcąc podejmować lepsze decyzje dotyczące jedzenia (co, kiedy i jak dużo zjeść) nie przyjmuj zasad stosowanych przez innych. Sam odkrywaj i eksperymentuj. Na przykład, jeśli słyszysz, że niektórzy jogini nie jedzą przez siedem godzin przed ćwiczeniami, zadaj sobie pytanie: czy to będzie dobre dla mnie? Jak będę się czuł nie jedząc tak długo? Jakie wyniosę z tego korzyści? Czy może stać się coś złego? Stosowanie surowych i sztywnych zasad, np. dotyczących jedzenia, jedynie ograniczy nas w przyszłości.

Kiedy przyjmujesz pozycję i starasz się być w zgodzie ze swoim wnętrzem, dobrze jest nauczyć się rozpoznawać, jakiego pożywienia potrzebuje twoje ciało. Kierując uwagę w głąb siebie możesz odczytać zachcianki organizmu oraz efekty jakie niosą ze sobą poszczególne składniki pożywienia zarówno w trakcie jedzenia, jak i trawienia Stopniowo zaczniesz wiedzieć, czego i kiedy potrzebuje twoje ciało. Im dłużej zajmujesz się jogą, tym lepiej intuicja rozróżnia, co jest dobre dla twojego organizmu.

Autorka: Nina Hartley –  jest nauczycielką Jogi Kundalini i trenerem holistycznego stylu życia. Prowadzi warsztaty z zakresu jogi, medytacji i żywienia. Jest również współwłaścicielką firmy Feel Fab.