TOP

Co musisz wiedzieć o biżuterii indyjskiej?

Udostępnij wpis:

Biżuteria to jeden z atrybutów kobiecości. Małe dziewczynki już od najmłodszych lat noszą kolczyki, bransoletki czy łańcuszki. W wielu krajach biżuteria nie jest jednak traktowana wyłącznie jako ozdoba. Moja fascynacja kulturą indyjską rozpoczęła się od nauczania jogi. Chęć samorozwoju oraz doskonalenia swoich umiejętności skłoniła mnie do odbycia pierwszej podróży do Indii. Ten kolorowy kraj wyzwolił we mnie same pozytywne uczucia. Traktuję Indie jak swój drugi dom, który wita mnie zawsze z otwartymi ramionami. Czuje się tam wolna i szczęśliwa.

Podczas moich podróży najbardziej przełomowymi momentami były wizyty w Rishikesh oraz w Jaipurze. To właśnie tam odkryłam swoją nową pasję, jaką jest tworzenie biżuterii. W Jaipurze jest wiele fabryk, w których powstaje wyjątkowa biżuteria. Moja wizyta w jednej z nich trwała kilka dni i zainspirowała mnie do stworzenia sklepu Jhumka, w którym można kupić ręcznie wykonaną biżuterię indyjską. O rodzajach biżuterii indyjskiej i jej znaczeniu dowiesz się z informacji zamieszczonych poniżej.

 

 

Znaczenie biżuterii w Indiach

W kulturze indyjskiej biżuteria ma bogatą symbolikę, a jej noszenie nie jest wyborem, a koniecznością wynikającą z tradycji tego kraju. Hinduski ozdabiają niemal całe swoje ciało, ponieważ wszelkiego rodzaju ozdoby są oznaką prestiżu i inwestycją na przyszłość. W zależności od kształtu biżuteria ma określoną symbolikę. Ozdoby w kształcie serca związane są z miłością. Słońce oznacza dobrobyt i szczęście, a lew to symbol siły i władzy. Motyw węża symbolizuje odrodzenie, a kolczyki z jego wizerunkiem mogą być inspiracją do zmian we własnym życiu. Nie bez znaczenia są też barwy ozdób. Kolor czerwony związany jest z energią, natomiast barwa niebieska zapewnia spokój i bezpieczeństwo. Zielony i żółty kolor wiążą się ze szczęściem, a czarny oznacza siłę. Noszenie bransoletek ma swoje źródło także w tradycyjnej medycynie zwaną ajuwerdą. Zakłada ona, że kobiece kości są słabsze niż męskie. Bransolety powalają wzmocnić kości oraz poprawiają cyrkulację krwi, a więc dzięki ich noszeniu kobieta zyskuje siłę i energię. Ponadto w Indiach panuje przekonanie, że dźwięk dzwoniących ozdób odstrasza zło. 

 

 

Rodzaje biżuterii indyjskiej

W Indiach kobieta jest atrakcyjna wtedy, kiedy jej całe ciało jest przyozdobione. Znaczenie ma więc ubiór, zapach, fryzura, makijaż oraz biżuteria. Nie bez znaczenia jest też liczba ozdób, która znajduje się na ciele. W zależności od regionu podaje się różne liczby, ale najczęściej jest mowa o 16, co jest związane z 16 fazami księżyca. Naszyjniki (np. haar) mają za zadanie chronić przed złymi mocami oraz przyciągać bogactwo, zdrowie i szczęście. Ich zadaniem jest też odwrócenie uwagi patrzącego po to, by nie mógł rzucić uroku. Bransolety, które Hinduski noszą na rękach i stopach, związane są z energią słońca. 

Popularne indyjskie ozdoby to:

  • Karnphul – ozdoba zakładana na uszy, która odgrywa rolę talizmanu chroniącego przed złymi mocami oraz jest symbolem rozwoju duchowego. Kobieta, która nosi ten rodzaj ozdoby, jest postrzegana jako osoba majętna. 
  • Tikka – jest to łańcuszek, który z jednej strony ma zawieszkę, a z drugiej wisiorek. Umieszcza się go w przedziałku między włosami, a wisiorek powinien znajdować się na środku czoła. Jest symbolem przetrwania i zakładany jest m.in. w dniu ślubu.
  • Nath – biżuteria ozdabiająca nos, która może mieć postać niewielkiego kamienia szlachetnego czy pierścienia zajmującego cały policzek.
  • Arsi – pierścienie o różnorodnych kształtach.
  • Baajuband – ozdoba często noszona na ramieniu, która najczęściej występuje w postaci obręczy, której końce łączą się łańcuszkiem.
  • Jhumka – składające się z dwóch części kolczyki w kształcie dzwonka o etnicznym charakterze. Często wykonywane są ze srebra oraz posiadają ozdoby w postaci kamieni szlachetnych.
  • Kamaraband – biżuteria, która podtrzymuje strój w talii oraz ma za zadanie eksponować figurę kobiety.
  • Bransoletki (payal) i pierścienie zakładane na stopy do tańca.
  • Buria – bransoletki noszone przez mężatki, bez których nie można wychodzić z domu.

 

 

Z czego wykonuje się biżuterię indyjską?

Dużą sławą cieszą się naszyjniki i bransoletki ozdobione kamieniami szlachetnymi, które mają dodawać energii i pozytywnie wpływać na duszę. Naszyjnik z lapisem pozwala zajrzeć w swoje wnętrze i będzie idealny dla kobiet, które zgłębiają tajniki jogi i medytacji. Kamienie niebieskie, takie jak topaz czy szafir to symbol wieczności. Białe kamienie jak chociażby diament oznaczają perfekcję oraz zapewniają trwałość i wierność w związku małżeńskim. Szmaragd jest symbolem siły i witalności. Czerwony kolor rubinu to znak miłości i trwałości uczucia. Podstawą biżuterii indyjskiej jest jednak złoto będące synonimem bogactwa i statusu społecznego. Wiele tradycyjnych świąt w tym kraju wiąże się z wręczaniem podarunków ze złota, czy zakładaniem złotych ozdób. Kobiety w dniu ślubu mają na sobie niemal wyłącznie złotą biżuterię. Ozdoby wykonane z tego drogocennego składnika noszą również mężczyźni. W Indiach panuje jednak przekonanie, że ozdoby noszone na stopach nie powinny być wykonane ze złota. Takie zachowanie traktowane jest jako świętokradztwo. 

 

 

Biżuteria dla panny młodej i mężatki 

Solah shringar to rytuał polegający na ozdabianiu ciała kobiet w dniu ślubu. Panna młoda ma w tym dniu na sobie 16 dekoracji, których zadaniem jest zapewnienie szczęścia w małżeństwie. Na jej ciele znajdują się naszyjniki, ozdoby w nosie, bransolety oraz dekoracje na twarzy. Goście weselni ofiarowują w prezencie pannie młodej liczne ozdoby wykonane ze złota, ponieważ w przypadku rozwodu może zabrać z domu tylko to, co ma na sobie w dniu ślubu. Mężatki powinny nosić po ślubie 8, 16 lub 24 bransoletek jednocześnie. Obecność bransoletek u kobiet zamężnych jest symbolem wierności mężowi. Kiedy kobieta spodziewa się dziecka, organizowane jest dla niej przyjęcie, podczas którego musi założyć ogromną liczbę bransoletek, które mają chronić nienarodzone dziecko przed nieszczęściem i chorobami. Wiele kobiet nie zdejmuje ich nawet w dniu porodu.

 

 

Biżuteria indyjska jako element codziennych stylizacji 

Kultura indyjska wzbudza zachwyt ludzi na całym świecie. Intensywne wzory i bogate zdobienia ożywiają wnętrza mieszkań, a biżuteria jest doskonałym elementem codziennych stylizacji. Kobiety na zachodzie uwielbiają wykorzystywać indyjskie ozdoby zarówno w codziennych stylizacjach, jak i na wielkie wyjścia. Popularnym elementem biżuterii indyjskiej w kulturze europejskiej są kolczyki typu jhumka, które świetnie sprawdzają się jako ozdoba w stylizacjach o etnicznym charakterze. Europejki pokochały także srebrne kolczyki w kształcie kół oraz naszyjniki i bransoletki ozdobione kamieniami o wyjątkowych mocach. Naszyjnik z różowym jadeitem sprzyja rozwojowi osobistemu oraz zapewnia spokój i odprężenie. Bransoletka z karnelianem i niebieskim topazem to nie tylko piękna dekoracja, ale przede wszystkim gwarancja szczęścia i udanego życia. 

 

 


Autorka: Anna Laskowska – nauczycielka jogi i właścicielka sklepu z biżuterią indyjską ( www.jhumka.pl ). Jhumka tosklep, który odzwierciedla dokładnie to, co lubię, czego poszukuję i to, co cenię najbardziej w elementach biżuterii. Moją misją jest aby każda kobieta mogła podkreślić swoją indywidualnośći wydobyć z siebie piękno dzięki nietuzinkowej biżuterii. Moja koncepcja piękna to oryginalność, którą odzwierciedlam w kolczykach, naszyjnikach, bransoletkach oraz chustach, które oferuje w moim sklepie.

Zostaw komentarz