TOP

Centrum Współpracy Polska-Indie

Udostępnij wpis:

25 lipca na Politechnice Opolskiej nastąpiło uroczyste podpisanie listu intencyjnego pomiędzy rektorem Politechniki Opolskiej Panem Markiem Tukiendorfem i Panem Jerzym Barem, właścicielem Pałacu w Sulisławiu. Zawarte porozumienie dotyczy powstania jedynego w Polsce Centrum Współpracy Polska-Indie ,,Instytut Jogi i Ajurwedy”. Centrum będzie koordynował dr hab. Zbigniew Borysiuk, dziekan Wydziału Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii oraz ze strony Ośrodka Jogi i Ajurwedy w Pałacu Sulisław Pan Piyush Mittal. 

Centrum Współpracy Polska-Indie “Instytut Jogi i Ajurwedy” powołany przez Politechnikę Opolską i Ośrodek Jogi i Ajurwedy w Pałacu Sulisław

Prof. Tukiendorf podkreślał, że Politechnika Opolska ma za sobą 6 lat dobrych doświadczeń związanych z istnieniem przy PO Instytutu Konfucjusza Centrum Współpracy Polska-Chiny. ,,Wniósł on bardzo wiele jeśli chodzi o świadomość zarówno wśród naszych studentów, pracowników, jak i chyba całego regionu. Dzięki niemu uczymy np. języka chińskiego – zarówno na Politechnice, jak i w szkołach wszystkich szczebli miasta i województwa” – mówił rektor PO.

W jego opinii również joga, ajurweda czy techniki relaksacyjne mogą być ,,wartością dodaną” dla studentów czy nauczycieli np. wychowania fizycznego, do których w dużym stopniu skierowane będą uruchamiane w ramach zakładanego instytutu studia podyplomowe.

joga_2014-07-25-5216-1024x731-smallInstytut Jogi i Ajurwedy ma formalnie działać w strukturach Politechniki Opolskiej, ale siedzibę mieć będzie w Sulisławiu, gdzie – w tamtejszym hotelu, zaaranżowanym w zabytkowym pałacu – działa ośrodek jogi i medycyny ajurwedyjskiej.

Wśród zadań powoływanego Centrum i Instytutu wymieniono m.in. organizację studiów podyplomowych w zakresie jogi i ajurwedy; promocję filozofii, kultury, medycyny i hinduskich praktyk jogi i ajurwedy w Polsce; przygotowanie nauczycieli do wykorzystania jogi i technik relaksacyjnych na zajęciach wychowania fizycznego w szkołach; organizację konferencji naukowych; prowadzenie badań przez studentów Politechniki Opolskiej w Instytucie Jogi i Ajurwedy w Sulisławiu, a nawet organizację studiów doktoranckich przy współpracy z uczelniami z Indii.

Dwuletnie podyplomowe studia z zakresu jogi i ajurwedy dla nauczycieli wychowania fizycznego i nie tylko mają zostać uruchomione w lutym przyszłego roku. Przewidziano, że będzie na nich 40 miejsc. Odpowiedzialny za koordynację działań dotyczących powołania Instytutu Piyush Mittal poinformował w piątek, że obecnie tworzony jest program nauczania. Znajdą się w nim np. takie zagadnienia, jak techniki oddechowe, relaksacyjne czy zagadnienia z zakresu zdrowego żywienia. Bliższych informacji o studiach oraz rekrutacji można spodziewać się w listopadzie.

Dziekan Wydziału Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii prof. Zbigniew Borysiuk dodał, że w planach jest też np. stworzenie specjalizacji dotyczących jogi i ajurwedy czy kwestii związanych z kulturą Indii na takich kierunkach na PO jak fizjoterapia, wychowanie fizyczne czy turystyka i rekreacja. (PAP)