TOP

7 kroków do równowagi emocjonalnej

Udostępnij wpis:

Joga integruje umysł, ciało i ducha. Praktykując jogę zwiększamy odporność naszego centralnego układu nerwowego na emocjonalne poruszenia redukując w ten sposób wpływ negatywnych przeżyć na nasze życie codzienne. 

Uczymy się również być w chwili obecnej, koncentrować się na nas samych i ponownie odczuwać. Według Patańdżalego, jeśli w konkretnej asanie odczuwa się emocjonalne rozluźnienie, trzeba się w nią zagłębić, wyregulować oddech i skupić się na nieskończoności. Wtedy koncentrujemy się na najgłębszej warstwie nas samych. (Jogasutry II.46-49).

Te pozycje pomogą uspokoić umysł, zwalczyć stres i łagodną depresję:

  • Pozycja wielbłąda (Ustrasana)
  • Stanie na rękach (Adho Mukha Vrksasana)
  • Skłon w przód w szerokim rozkroku (Prasarita Padottanasana)
  • Świeca (Salamba Sarvangasana)
  • Pozycja nieboszczyka (Savasana)
  • Pozycja mostu (Setu Bandha Sarvangasana)
  • Pozycja wzniesionego łuku/Mostek (Urdhva Dhanurasana)
  • Pozycja psa z głową do góry (Urdhva Mukha Svanasana)
  • Intensywne rozciąganie (Uttanasana)

Naprzemienne oddychanie nozdrzami

Technika pranajamy nadi shodhana skutecznie równoważy emocje ponieważ pobudza obie półkule mózgu. Kiedy jesteśmy zdenerwowani albo smutni, dominuje lewa półkula. Naprzemienne oddychanie nozdrzami równoważy tę przewagę i pobudza naszą kreatywność. Pozwoli to dostrzec i zaakceptować nasze emocje. Nadi shodhana również obniża puls serca i ciśnienie krwi.shutterstock_261338660

Techniki radzenia sobie z emocjami

Zatrzymaj się – zastanów się – wyciągnij wnioski – zakończ lub zminimalizuj. Są to cztery fazy radzenia sobie z wszelkimi uczuciami, które nas dopadają. Ta technika jest bardzo skuteczna w przypadku stresu i złości, które wyprowadzają nas z równowagi. Zatrzymaj się, kiedy zauważysz pierwszą fizjologiczną oznakę (szybsze bicie serca, które zazwyczaj pojawia się zanim jeszcze jesteśmy świadomi nadchodzących emocji). Następnie przekieruj uwagę na oddech i wykonuj świadome wdechy i wydechy odliczając od 5 do 10. Kontroluj oddech aż ciało się uspokoi i emocje opadną. Świadome uspokojenie emocji i ogarniający spokój są pierwszym krokiem do poradzenia sobie z odczuciami na poziomie fizjologicznym.

Aktywność fizyczna

Jak twierdzi Daniel Goleman, autor „Inteligencji emocjonalnej”, depresja jest stanem słabego pobudzenia. Dlatego poleca on aktywność fizyczną, np. spacer lub bieganie, aby doprowadzić ciało do stanu wysokiego pobudzenia. Pomoże to przerwać fazę załamania lub zmienić spojrzenie na wydarzenia i w ten sposób zmniejszyć oddziaływanie nieprzyjemnych sytuacji na naszą świadomość.

Koncentracja

Każdego dnia odsuń na bok wszystko i po prostu skoncentruj się w jakiejś intencji. Usiądź w cichym miejscu, weź 10 głębokich oddechów i powtarzaj w myślach swoją intencję, nie myśl o niczym innym, a następnie otwórz oczy. W efekcie poczujesz większą koncentrację, skupienie umysłu, więcej energii w ciele, a twój oddech się wyrówna.

Medytacja

Pozytywne oddziaływanie medytacji jest udokumentowane. Ponadto, długoletnia regularna praktyka może doprowadzić do pozytywnych zmian w mózgu oraz zwiększyć nasze zdolności do odczuwania radości i współczucia. Istnieje wiele technik medytacyjnych. My prezentujemy proste, lecz bardzo skuteczne ćwiczenie:shutterstock_261338630

  • Usiądź w wygodniej pozycji i zamknij oczy.
  • Zrób wdech nosem i poczuj, jak powietrze wypełnia całe ciało.
  • Zrób wydech i poczuj, jak wszystko się zapada wraz z powietrzem opuszczającym ciało.
  • Zrób wdech i wyobraź sobie, że białe światło wypełnia twoje ciało.
  • Zrób wydech i poczuj, że ciało się zapada, ale światło nadal pozostaje w środku.
  • Zrób wdech, niech powietrze wypełni światło i rozjaśni je jeszcze bardziej sprawiając, że wyjdzie poza twoje ciało i otoczy je.
  • Zrób wydech, utrzymaj światło wewnątrz i naokoło siebie. Poczuj spokój, szczęście i bezpieczeństwo.
  • Zrób wdech, światło staje się jeszcze jaśniejsze.
  • Zrób wydech, utrzymaj to jaśniejsze światło w środku i wokół siebie.
  • Zrób tyle powtórzeń, ile potrzebujesz, potem otwórz oczy. Poczujesz się bardziej skupiony, zrównoważony i spokojniejszy.

Odżywianie

Dieta bogata w składniki odżywcze i zawierająca mało polepszaczy oraz konserwantów jest bardzo ważna w czasie gorszego samopoczucia, mimo że w takich chwilach możesz odczuwać chęć na słodycze. Jeśli musisz dostarczyć organizmowi cukru, jedz suszone owoce – są bardziej odżywcze. Chcąc uspokoić umysł włącz do diety seler, pestki słonecznika, sezam, brązowy ryż, migdały, jagody, słodkie ziemniaki, czosnek i awokado. Najlepszym leczniczym napojem jest zielona herbata, która ma pozytywne działanie, polepsza wydajność umysłową i zwalcza nastroje depresyjne.

Zostaw komentarz